Yumurta yemenin faydaları nelerdir?

yumurtanın faydaları nelerdir

Yumurta yemenin faydaları nelerdir?

Türkiye’de doğal yumurta yemek çok faydalıdır. Özellikle gerçekten köy yumurtalarının faydaları insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Yumurtanın protein kalitesi çok yüksektir. Yumurta çeşitli hastalıkların önlenmesi için yumurta yemek çok önem arza etmektedir. Yumurta özelikle sabahları az haşlanmış olarakta yenebilir. Bu çok sağlıklı bir kahvaltı için önemlidir. Kalp ve Damar hastalıklarının önlenmesi için haftada bir kaç kez yumurta yemek çok faydalıdır.

Sabah yumurta yemek faydaları

  1. Diyette protein miktarının kısıtlandığı böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi  hastalıklarda yumurta örnek protein içeriği nedeni ile önemli bir protein  kaynağıdır.
  2. Et yemeyenler et seçeneği olarak yumurta yiyebilirler. Bir adet yumurta, besin değeri açısından yumurta büyüklüğündeki ete eşittir.
  3. Kalp-damar hastaları haftada 1-2 kez yumurta yiyebilirler.
  4. Pişmemiş (çiğ) yumurta tüketilmemelidir.
  5. Protein kalitesi yüksek olduğu için bebek ve çocuklar tarafından her gün bir adet  tüketilmesi yararlıdır.
  6. Satın alırken üzeri temiz, çatlağı ve kırığı olmayan yumurtalar seçilmeli, buzdolabında yıkanmadan saklanmalıdır.
  7. Yumurta bayatsa ve uzun süre pişirilirse sarısının etrafında yeşil renkte demir sülfür halkası oluşur. Bu nedenle taze yumurta tüketilmeli ve haşlama süresi katı yumurta için su kaynamaya başladıktan sonra 8 dakika ile sınırlandırılmalıdır.
  8. Yumurta sebzelerle ve tahıllarla birlikte yenirse, kan kolesterolüne olumsuz etkisi olmaz.
  9. Yumurtanın içindeki lesitin beyin işlevlerinin düzenli olmasında yardımcı olur.
  10. Yumurtaya kabuklarından kolaylıkla mikroorganizmalar geçtiği için özellikle  akının iyi pişirilerek tüketilmesi gerekir.

Yumurta taze mi bayat mı nasıl anlarız?

yumurta neden yemeliyiz

Yumurta yağda pişirilecekse kırdığınız zaman sarısı birden dağılıyorsa yumurta bayat olabilir.

Yumurta bayatsa ve uzun süre pişirilirse sarısının etrafında yeşil renkte demir sülfür halkası oluşur. Bu nedenle taze yumurta tüketilmeli ve haşlama süresi katı yumurta için su kaynamaya başladıktan sonra 8 dakika ile sınırlandırılmalıdır. Yumurtanın faydaları hakkında bilgiler.

Bir yanıt yazın