Karalahana çorbası nasıl yapılır?

pancar çorbası nasıl yapılır?

Karalahana çorbası nasıl yapılır?

En iyi karalahana çorbası için yapılması gereken karalahanayı kendi bahçenizden toplamanız gerekmektedir. Pancarları teker teker taze olarak toplama yemeğin lezzeti için büyük önem taşımaktadır. Bir önemli olanda kaynak suyu ile çorbayı yapmanızdır.

Karalakana çorbası için gerekli malzemeler

  1.  Bir demet karalahana
  2. 1 adet soğan
  3. 1 kaşık tereyağı
  4. 1 su bardağı mısır unu
  5. Kırmızı acı biber
  6. İçyağı
  7. Yarma
  8. Kuru Fasulye (İsteğe Bağlı)

Giresun Karalahana Çorbası Tarifi Nasıldır?

Karalakana demetleri yıkanarak sudan arındırılır. Ardından karalahana yaprakalrı ince ince doğranır. Boş bir tencerede bulunan kaynamış suya atılarak bir miktar kaynatılır. (Eğer pancar çorbası için yarma veya kuru fasulye kullancaksanız onuda ayrı tencelerde kaynatın.) Haşlanmış pancar tenceresinin içine isteğe bğlı olarak yarma ekleyebilir, kuru fasulye ekleyebilirsiniz. Çorba biraz piştikten sonra mısır ununu tencereyi karıştırarak yavaş yavaş ilave ediniz. Bir tavada soğanları tere yağı ile rengi sarıya dönene kadar karıştırarak yağda tutun. Kıvamına gelen tavadaki soğanları çorbanınj üzerine dökünüz. Kırmızı biber ve içyağı atarak biraz daha kaynatarak bekleyin çorbayın piştiğine emin olduktan sonra ateşten alınız. Ve pancar çorbası hazır.

Pancar Çorbası Nasıl Yapılır?

karalahana çorbası tarifi

Karadeniz Pancar Çorbası Tarifi? Karalakana demetleri yıkanarak sudan arındırılır. Ardından karalahana yaprakalrı ince ince doğranır. Boş bir tencerede bulunan kaynamış suya atılarak bir miktar kaynatılır. (Eğer pancar çorbası için yarma veya kuru fasulye kullancaksanız onuda ayrı tencelerde kaynatın.) Haşlanmış pancar tenceresinin içine isteğe bğlı olarak yarma ekleyebilir, kuru fasulye ekleyebilirsiniz. Çorba biraz piştikten sonra mısır ununu tencereyi karıştırarak yavaş yavaş ilave ediniz. Pancar Çorbası (Karalahana) Tarifi Bir tavada soğanları tere yağı ile rengi sarıya dönene kadar karıştırarak yağda tutun. Kıvamına gelen tavadaki soğanları çorbanınj üzerine dökünüz. Kırmızı biber ve içyağı atarak biraz daha kaynatarak bekleyin çorbayın piştiğine emin olduktan sonra ateşten alınız. Ve pancar çorbası hazır. Karalahana çorbası Samsun, Rize, Ordu, Giresun, Artvin bölgelerinden aşağı yukarı bu şekilde yapılmaktadır.

Karalahana çorbası Karadeniz bölgesinde pancar çorbası olarak bilinir. Hemen hemen haftada 3-5 defa yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın