Almanya’da mevsiminde meyve yeme oranı yüksektir. Elbette Kiraz vakti geldiğinde Almanya vatandaşları ‘da kiraz almaktalar. Almanya’da kiraz fiyatları dikkat çeken bir sorudur. Özellikle Türkiye’den gelen kirazlar hem Almanlar hemde Almanya-da yaşayan Türkler için önemli bir meyvedir. Kiraz Almanya ve AB ülkelerinde 3 € ile 4 € arasında alıcı bulmaktadır. Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ve Rusya ‘ya 30 ile 32 kalibreli ziraat kirazları ihraç edilmektedir. 2021 yılında Almanya ‘da kiraz 4 € dan alıcı bulabilmektedir. Almanya’da kiraz fiyatları 2022 yılı ise yine 4 – 5 € civarında olabilir. Bu fiyatlar resmi bilgiler değil-dir.

Avrupa’da Türk Kirazı Fiyatları

Türkiye’de çeşitli türlerde kiraz yetişmektedir. Bu kiraz çeşitleri şunlardır; iri, sert ve tatlı meyve eti, çatlamaya dayanıklı meyvesi, uzun-yeşil sapı, yola ve muhafazaya dayanıklılığı ile dünyanın en önemli kirazları arasına girmiş olan ve Avrupa’da ‘Türk Kirazı’ olarak bilinen Ziraat kirazı çeşididir. Son yıllarda Davraz kirazı çeşidi ıslah edilmiş ve üretime başlanmıştır.

Almanya'da Kiraz Fiyatları

Avrupa Ülkelerinde Kiraz Fiyatları; Kiraz Türkiye’de yetişen bir meyvedir. Avrupa ülkeleri ve Rusya kirazı Türkiye’den almaktadır. Kalibreli kiraz fiyatları Avrupada 5 € civarında alıcı bulabilmektedir. Almanya’da satılan kirazlar birinci sınıf kalitededir. Türk Kirazı Almanya’da büyük ilgi görmektedir. Özellikle Anadolunun çeşitli illerinde yetişen kiraz çok tatlı ve sağlıklı olur. Almanya kiraz fiyatları 2022, 2023, 2024, 2025.. ve ilerleyen yıllarda da ilgi görecektir.

Bir cevap yazın