Yumak Otu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Festuca Bitkisi yumak otu

Yumak Otu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Festuca Bitkisi Hakkında Kısa Bilgiler

Uluslarrası literatürde yumak otu olarak bilinen olarak her dem yeşil, sık formlu bir bitkidir. Yumak otu bitkisi çim benzeri yer örtücü bitki çeşitleridir. 20 ile 30 cm uzayabilir. Yumak otunun yaprakları yeşilden gümüşi maviye kadar değişen farklı renkler alır. Meyveleri ise açık kum renginde olabilmektedir. Yumak otu nasıl üretilmektedir? Tohum ve ayrıma ile üretimleri yapılır. Tohumlar erken ilkbahar veya sonbaharda
ekilebilir. Ayırma işlemi çiçeklenme dönemi dışında köklü bitki parçaları kesilerek yapılır.

mavi koyun otu

Festuca bitkisi peyzajda nasıl kullanılır?

Yumak otu; kaya bahçelerinde, kenar tarhlarında, karışık düzenlenmiş çiçek tarhlarında öbek halinde ve taş duvarların bitkilendirilmesinde yer örtücü olarak kullanılır. Güneşli açık alanlarda ve ılıman iklim koşullarında yetişir. Her türlü toprakta yetişmekle beraber kumlu-killi, gevşek, drenajı ve havalanması iyi, kireç bakımından zengin topraklarda iyi gelişir. Orta derecede ve düzenli olarak sulanmalıdır. Yumak otu bitkisi soğuklara ve yangınlara karşı oldukça dayanıklı bir bitki çeşididir.

Festuca Bitkisinin (Yumak Otu) Türleri Nelerdir?

Mavi koyun yumağı (Festuca ovina ssp. glauca): Mavi koyun yumağı olarak bilinen bu bitkinin öz vatanı Türkiye ile Avrupa kıtasıdır. Çok yıllık 20 ile 40 cm boyunda, öbekler halinde büyüyen herdem yeşil otsu bitkilerdir. Yaprakları ince uzun, şeritsi mavimsi renklidir. Mavi koyun yumağı çiçeği; çiçekler başak durumlu, çiçek sapı yapraklardan daha uzun ve mavimsi renklidir. Tohum ile de üretilebilir.

Festuca cyllenica: Yumak otu bitkisi çime benzer çok yıllık bitkilerdir. Gövdeleri 25 ile 45 santimetre uzunluğunda olabilmektedir. Yaprak kınlarında dilcik uzayarak yuvarlaklaşmış veya hemen hemen uzamış ve sivrilmiştir. Festuca cyllenica bitkisinin yaprakalrı İnce uzun ve keskin uçlu, yüzeyi pürüzsüzdür. Bileşik salkım durumunda dik, sık ve dallar pürüzlüdür. Başakçıklar soluk yeşil ile açık menekşe renginde ve 3–5 çiçeklidir. Bu yumak otu bitkisi Haziran ile Mayıs aylarında çiçeklenmektedir.

Festuca punctoria: Yumak otu bitkisinin bu türleri ise sık olarak dizilmiş çime benzer çok yıllık bitkilerdir. Yumak otu türünün gövdeleri pürüzsüz, yaprak kınları boğaza yaklaşmış, dilcik geniş olarak yuvarlaklaşmış kulakçık şeklindedir. İnce uzun yapraklar çok sert, keskin uçlu, tüysüz, açık yeşil, kırağı vurmuş gibidir. Bileşik salkım oldukça sık, dallar tüysüzdür. Başakçıklar tüysüz, kırağı düşmüş gibi ve çiçekler 4 veya 6 tane olarak oluşurlar.

Kırmızı yumak otu (Festuca rubra L.): Dar, ince, narin yapraklara sahiptir. İnce yapılı olduklarından gençlik dönemlerinde yavaş gelişir. Gölge ve yarı gölgeye dayanır. Çim kalitesi yüksektir. Su ve toprak istekleri azdır. Sıcak iklimlerde iyi gelişmez. Uzun ömürlüdürler ve derin biçilmeye gelmezler.

Koyun yumağı (Festuca ovina L.): Çok ince yaprak ve kök yapar. Az bakımlı fakir topraklara uyabilir. Yaprakları yazın kirli gri olup bodur gelişir. Bakımlı halı çimlerde pek kullanılmaz. İki alt türü vardır.

Festuca ovina flauca; Her dem yeşil, çim benzeri yer örtücü bitkilerdir. Sık
formlu olup 20 ile 30 cm yüksekliğindedir. Yaprakları gümüşi mavi, meyve açık kum renklidir. Nemliden kurağa kadar değişik topraklarda yetişir. Yavaş büyür ve 25 ile 30 cm aralıklarla dikilirler. Güneş veya kısmi gölge ister. Yaprakları güneşte daha iyi renklenir.

Festuca pratensis: Kötü kullanılmaya dayanıklı çim türü olarak kullanılan yer örtücü bitkilerdir. Hastalık ve zararlılardan zarar görmez. Fakat yüksek yaz sıcaklarından zarar görür.

Bir yanıt yazın