Bin bir delik otu nedir?
6 mins read

Bin bir delik otu nedir?

Binbir delik otu nerelerde yetişir?

Binbir delik otu bitkisi; tırmanıcı bir bitkidir. Sürekli yeşil olan yer örtücü bitki kategorisine girmektedir. Binbir delik otu çok hızlı büyür boyları 50 cm kadar uzayabilir. Binbir delik otu dikmek istiyorsanız aralarına 30 cm civarından boşluk bırakmanızı öneririz. Uluslar arası literatürde Hypericaceae olarak bilinen binbir delik otu sarı reklerde çiçek açmaktadır.

binbir delik otu

Bin bir delik otu özellikleri nelerdir?

Binbir delik otunun yaprak renkleri; grimsi yeşil, yeşilimsi mavi, kışın morumsu yeşil renklidir. Çiçekleri altın sarısı renklidir. Erken yaz da çiçeklenir. Gövde kırmızımsı renklidir. Binbir delik otu üretme yöntemi; Tohum veya ayırma ile üretilir. Tohumlar ilkbaharda seralarda çimlendirilir veya doğrudan yerlerine ekilir. Ayırma ile üretim ise ilkbaharda keskin bıçak ile kesilen köklü parçalar ile olur. Geniş toprak alanlarında yetişebilir. Binbir delik otu kuraklığa dayanıklı, gölgelerde büyüyemeyen bir bitkidir.

Bin bir delik otunun çeşitleri nelerdir?

Hypericum perforatum; Vatanı Türkiye ve Avrupa’ dır. Çok yıllık 10–100 cm boyunda, zengin dallı otsu bir bitkidir. Yaprakları 5 ile 35 mm dar dikdörtgensi, mızrak, eliptik oval veya bazen ters mızrak şeklinde, kısa saplı-sapsız ve büyük şeffaf beneklidir. Çiçekler çok dallı kurullar halinde, çanak ve taç yapraklar 5 adet serbest haldedir. Taç yapraklar sarı renklidir. İlkbahar yaz aylarında çiçek açar. Güneşli yarı gölge yerlerde ve ılıman iklimlerde yetişir. Her türlü toprakta yetişmekle birlikte, kumlu geçirgen organik maddece zengin, kurunemli toprakları tercih eder. Az su verilmelidir. Soğuklara karşı oldukça dayanıklıdır.

Hypericum adenotrichum; Gövdeleri dik veya sürünücü ya da nadiren yere yatık bitkilerdir. Yapraklar dikdörtgensi veya ters mızrak şeklinde koyu salgılı, saçaksı tüylüdür. Çanak yapraklar hemen hemen eşit, dar dikdörtgensi koyu salgılı ve saçaksı tüylüdür. Taç yaprakları birkaç tane salgılı sili ve uca yakın birkaç yüzeysel siyah noktalıdır. Meyve kapsül durumundadır. Binbir delik otu; 800 ile 2300 m arasındaki rakımlarda kurak alan ve taşlık alanlarda gelişir. Haziran ve Temmuz aylarında çiçekli olarak görülürler.

Hypericum confertum; Gövdeleri 10 ile 35 cm uzunluğunda, dik veya yükselici şekilde, tüysüz veya kısa sık tüylerle kaplıdır. Yapraklar mızraksı veya dikdörtgen şerit şeklinde grimsi tüylerle kaplı ve tüysüzdür. Çiçek durumu başak şeklinde, çanak yapraklar mızraksı, dar dikdörtgensi saçak tüylü veya sillidir. Taç yapraklar sarı renkli, meyve ise kapsül durumundadır. Binbir delik otu; 1400 ile 2000 m arasındaki rakımlarda yayılış gösterir. Çiçeklenme zamanı HaziranAğustos aylarıdır.

Hypericum linarioides; Gövdeleri 5 ile 30 cm uzunluğunda, dik veya yükselici şekilde, tüysüzdür. Yapraklar dikdörtgensi veya şeritsi eliptik, genellikle kenarları dışa doğru kıvrık durumdadır. Yapraklar tüysüz, nadir olarak yeşil, çoğunlukla alt yüz daha soluktur. Çiçek durumu dar silindir ile başak şeklinde 5 ve daha çok çiçeklidir. Çanak yapraklar mızraksı, dar dikdörtgensi, keskin uçlu, kenarları koyu salgılı saçaksı tüylü veya sillidir. Taç yaprak sarı renkte, meyve ise kapsül durumundadır. Tür 1200 ile 2100 m arasındaki rakımlarda yayılış gösterir. Çiçeklenme zamanı Haziran ile Ağustos aylarıdır.

Sarı Kantaron Otu

Tırmanıcı bir bitkidir. Sürekli yeşil olan yer örtücü bitki kategorisine girmektedir. Binbir delik otu çok hızlı büyür boyları 50 cm kadar uzayabilir. Binbir delik otu dikmek istiyorsanız aralarına 30 cm civarından boşluk bırakmanızı öneririz. Uluslararası literatürde Hypericaceae olarak bilinen binbir delik otu sarı reklerde çiçek açmaktadır. Halk arasında Sarı kantaron otu ve ya kılıç otu, mayasıl otu, koyunkıran olarak da bilinir, sarı kantarongiller familyasına dahil bir bitki türü.

Hypericum bitkisinin nerelerde kullanılır?

Çiçek tarhlarında gruplar halinde veya tek tek kullanılır. Kaya bahçelerinde ve geniş alanlarda yer örtücü olarak değerlendirilir. Yaprak biti sürgün döneminde zararlı olurken kara leke, yaprak yanıklığı, fide döneminde fide çökerten ve fungal hastalıklarıyla mücadele edilir.

Binbir delik otu faydaları nelerdir?

Vücuttaki bakterileri yok eder, Mide için büyüy faydaları fardır, Mide duvarlarını korur, Gut hastalığına iyi gelir, Romatizmal rahatsızlıklarda ağrıları dindirir, Ciltlerre büyük faydası vardır, Hafıza güçlendirme özelliği mevcuttur. Bitkilerin hastalıkla ilgili faydaları için bir uzmanla görüşmeniz önerilmektedir.

Hypericum Sarı Kantaron (binbir delik otu)

Binbir delik otu’nun bilnen 4002ün üzerinde türü mevcuttur. Türkiye’de ise Bin bir delik otu bitkisinin 70 civarında türü mevcuttur. Binbir delik otu bikisi; donlara dayanıklı, çok yıllık bitki olarak bilinir; dünya üzerinde ekvator ve kutuplar hariç her yerde yetişir. Bu bitki yaz-kış yeşil, tırmanıcı gövdeye sahiptir ve orta-kaba yapılıdır. Hızlı büyüme özelliğine sahiptir. Bitki boyu 30 ile 50 cm arasında değişir. Yapraklar grimsi yeşil, yeşilimsi
mavi, kışın morumsu yeşil renklidir. Çiçekleri altın sarısı renklidir. Erken yaz da çiçeklenir. Gövde kırmızımsı renklidir. İlaç yapımında kullanıldığından ticari olarak da yetiştirilen bitki oldukça değerlidir.

Sarı Kantaron Çeşitleri

Dünya ve Türkiye coğrafyasında yetişen sarı kantaron bitki çeşitleri; Hypericum perforatum, Hypericum adenotrichum, Hypericum confertum ve Hypericum linarioides’tir.

2 thoughts on “Bin bir delik otu nedir?

Bir yanıt yazın