Yasemin Çiçeği Bakımı ve Budaması

yasemin Jasminum çiçeği

Yasemin Çiçeği Bakımı ve Budaması

Yasemin Çiçeği

Türkiye’de çok sevilen bir çiçek türüdür. Latince ismi Jasminum olarak bilinen Yasemin Çiçeği tropik bölgelerde doğal olarak yetişen 200’ü aşkın türü bulunan, sürekli yeşil olan sarılıcı bir çiçek türüdür. Yasemin çiçeğinin dal kısmı köşeli ve yeşildir. Yasemin bitkisinin çiçekleri dalların uçlarından beyaz, sarı ve pembe renklerde açmaktadır. Yasemin çiçeği soğuklara karşı son derece hassas olmakla beraber bazı türleri dona dayanıklıdır. Güneşli yerlerde yetişmesi kolaydır. Bakımı zor değildir.

yasemin çiçeği budama

Yasemin Çiçeği Üretimi ve Çoğaltma Yöntemi

Yasemin çiçeğinin üretimleri çelik ve daldırma yöntemleri ile yapılır. Kasım ayında kuvvetli sürgünlerden 20 cm uzunluğunda hazırlanan çelikler hormon ile muamele edilmeden açık araziye veya soğuk yastıklara dikilir. Takip eden ilkbaharda nisan ayında % 65 üzerinde köklenme sağlanır. Köklenen çelikler yine bu aylarda sökülerek geliştirme yastıklarına aktarılır. Çelikle üretimde diğer bir çelik alma zamanı ise yaz aylarında hazırlanan yarı odunsu çeliklerin köklendirilmesi ile olur. Yaz aylarında 7,5–10 cm uzunluğunda hazırlanan çelikler yine herhangi bir hormon ile muamele yapılmadan sisleme altına veya sıcak yastıklara dikilirler. Bu yöntemde köklenme oranı % 90–100 arasındadır. Daldırma ile üretimde ilkbahar ve yaz aylarında adi daldırma ile yapılır.

Yasemin çiçeği beyzajda kullanımı; Yasemin çiçeği bir duvara ve ağaca dolanarak tırmanış gösterir. Çiçekleri güzel kokar. Çiçeklerinin rengi ve kokusundan dolayı süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Aydınlık olması koşulu ile iç mekânlarda da yetiştirilir.

Yasemin Çiçeği (Jasminum) Çeşitleri Nelerdir?

  1. Beyaz Çiçekli Yasemin (Jasminum officinale): Yarı yaz yeşili veya hep yeşil tüysü yaprakları 7 çifttir. Yapraklar sürgünlere karşılıklı dizilmiştir. Sürgünleri ince ve yeşil renkli, 4 köşeli, önceleri az tüylü ya da tüysüz, sonraları çıplaktır. Haziran-eylül aylarında açan çiçekler en uçta ve beyaz renklidir. Çiçeklerin 2 ile 10 adedi bir arada, son durumlu şemsiye kuruluşunda ve güzel kokuludur. Çiçeklenme uzun süre devam eder. Çiçekleri hermafrodittir ve tozlaşma böceklerle olur.
  2. Çin Yasemini (Jasminum polyanthum): Çin kökenlidir, boylu ve kışa dayanıklıdır. Sürgünleri sarılıcı ve çok hızlı gelişen sarmaşık türüdür. İlkbaharda ya da yaz başında açan çiçekleri beyaz, tomurcukları koyu-pembe ya da koyu-kırmızı renklidir. Çiçekleri çok güzel kokar ve bol çiçeklidir. Tüysü yaprakları 7 yaprakçıktan oluşur. Ilıman iklimlerde çiçekleri ve kokusu için yetiştirilir.
  3. Jasminum fruticans: Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve ülkemizde doğal olarak yetişir. Ülkemizde Marmara Bölgesinde doğal olarak bulunur. Yarı her dem yeşil, 1,5 ile 3 m kadar boylanabilen dik duruşa sahip, kesif habitüslü bitkilerdir.
  4. Sarı çiçekli yasemin (Jasminum nudiflorum): Boyları 2 ile 3 m ve çalı yapılıdır. Yapraklarını döken arsız bir türdür. Henüz yapraklar belirmeden bir önceki yılın sürgününde çiçek açar. Sarı çiçekleri 6 yapraklı ve hoş kokuludur. Aralık-nisan ayında ekildiği bölgeye ve konumuna göre çiçeklenir. Donlara dayanıklıdır. Sarkık form olarak kullanılır.

Yasemin Çiçeği Zararlıları

Yasemin çiçeği zararlıları; Kışı ayında sıcak ortamlarda kalması yasemin çieğinin yaprak bitlerine maruz kalmasına sebep olabilir. Kışın sıcak ortamlarda kalırsa Yasemin Çiçeğinde Çiçeklenme olmaz.

Jasminum Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminde sıcak ortamlarda bulunmamaması gerekir. Ortamları çok sıcak olursa havalandırmanız gerektirmektedir. Havalandırma olmazsa çiçek açmazlar. Latince ismi Jasminum olarak bilinen Yasemin Çiçeği tropik bölgelerde doğal olarak yetişen 200’ü aşkın türü bulunan, sürekli yeşil olan sarılıcı bir çiçek türüdür. Yasemin çiçeğinin dal kısmı köşeli ve yeşildir. Jasminum çiçeği renkleri; beyaz, sarı ve pembe renklerde açmaktadır. Yasemin çiçeği soğuklara karşı son derece hassas olmakla beraber bazı türleri dona dayanıklıdır. Güneşli yerlerde yetişmesi kolaydır, bakımı kolaydır.

One thought on “Yasemin Çiçeği Bakımı ve Budaması

Bir yanıt yazın