Kiraz ağacı budanır mı?

Kiraz ağacı budanır mı?

Kiraz ağacının bakımı nasıl yapılır? Yaz budaması ne zaman yapılır? Kiraz ağacı neden kurur? Kiraz ağacı budaması ne zaman yapılır? Kiraz hangi ayda budanır? Kiraz budaması Vişne Ağacı budama ne zaman yapılımalıdır? Yaş Kiraz budama zamanı, kiraz Budaması kirazda tepe kesimi kirazda yaz budaması alanında bilgiler. Budama işlemi sonucunda meydana gelen yaralara macun ya da farklı dezenfektanlar sürülmelidir. İyi bir şekilde kesim işlemi yapılmış ve hızlı bir şekilde kapanan 5 cm den küçük yaralara budama macunu sürmek gerekmeye bilir. 5 cm den daha büyük olan yaralara budama macunu sürmek gerekmektedir. Budama yaralarına macun ve buna benzer malzemeleri sürmemek ağaçların budama yaralarından hastalık kapmasına sebep olabilir. Bu durumda ağaçların geç meyveye yatmasına, ürün kalitesinin kötü olmasına hatta ağaçların ölmesine bile sebep olabilir. Bundan dolayı budama işlemi yapıldıktan sonra mutlaka bakım işlemleri yapılmalıdır. 

Kiraz Budaması

Kiraz ağacı üzerinde bulunan buketler genellikle ikinci sene meydana gelirler. Sürgün ucu bir odun gözü ile biter. Vişne ağacı üzerinde bulunan dallar ise çoğunlukla kiraz ağaçlarına göre daha ince bir yapıya sahiptirler ve yay gibi olurlar ayrıca sarkık bir yapıya sahiptirler. Bunların üzerlerinde çiçekler bulunur ve üstlerinde sürgün gözleri vardır. Vişne ağaçları kiraz ağaçlarına göre daha fazla sayıda buket dalları oluştururlar ve ağaçlarda bulunan bu buket dalları ikinci senede meydana gelir.

kiraz ağacı budaması

Kiraz Ağacı Budama Zamanı

Kiraz yetiştiriciliğinde çeşitli budama zamanları vardır. Kirazlar aslına uygun bir şekilde budanmalıdır.

  1. Kiraz Ağacı Budama Mevsimi Haziran ve temmuz ayındaki yüksek sıcaklıklar bir sonraki mevsimdeki ikiz meyve miktarını yükseltebilir. Kiraz ağaçlarının tomurcuklarındaki ayrım çoğunlukla bu aylarda olduğundan ağaçlarda yapılacak uygulamalara dikkat edilmelidir.
  2. Kiraz Ağacı Budama Takvimleri Daha önceden gölgelenmiş dallar birden güneş ışığına maruz kalınca güneş yanıkları meydana gelebilir. Bu oluşacak olan durum genellikle ürün yükü çok zayıf olan ağaçlarda meydana gelir.
  3. Kiraz ağacı budama Vakitleri Güçlü bir büyüme gösteren ağaçlarda erken tepe vurma işlemi yeni sürgün oluşumunu uyarır. Bu da ağaçta bir sonraki mevsim için depolanan yedek besin maddelerinin azalmasına sebep olur. Bu sebeplerden dolayı obur sürgünler ve kötü bir durumda olan dallar elle ayıklanır. Bu işlemler ile ağacın dengede kalması sağlanır. Ve makineler ile tepe vurma işlemi eylül ayında gerçekleştirilir.

Bir yanıt yazın