Limon ağaçları şekilli budama nasıl yapılır? Limon ağaçlarını budamak için hangi ay beklenir? Limon ne zaman budanmalı gibi sorulara cevap vereceğiz. Evde limon ağacı nasıl budanır Saksıda limon ne zaman budanır Saksıda limon budama Küçük limon ağacı nasıl budanır Bodur limon ağacı ne zaman budanır Yediveren limon ne zaman budanır Yediveren limon budama Bodur limon ağacı nasıl budanır

Limon Ağaçları Budama Teknikleri; Limon ağaçları kış aylarında budama yapılamaz. Limon ağaçlarında özellikle uç alma zamanlarını iyi ayarlamak gerekir. Limon ağacı budama doğru bir şekilde yapılmaz ise limon ağaçları uç kıran hastalığına maruz kalır. Böyle bir gelişme çok tehlikedir. Uç kıran hastalığı limon ağacı budama yapılırken hava sıcaklığının 30 C ve üzeri olduğu zamanlarda meydana gelir. Demekki dikkat edeceğimiz en önemli olay sıcaklık durumudur. Özellikle limon yetiştirciliği yapanlar limon ağacını budama yaparken kesinlikle dikkatli olmalı kendinin limon ağacı budama hakkında bilgisi yok ise yetkili kurumlardan destek alması büyük önem arzetmektedir. Limon budama şekillerine uygun olarak ağaçlar budanır.

Limon ağacı budama şekilleri nelerdir?

Limon ağaçlarında budama diğer turunçgiller ailesi gibi 3 şekilde yapılmaktadır. Şimdi limon araçlarının budama şekillerini öğrenelim. Limon ağaçları budama türleri;

 1. Limon Ağacı Verim Budaması; limon ağacında verim budaması yapılırken birbirine yakın olan dalları kesmek budamak gerekir. Diğer kesilecek dallar ise hastalıklı olan limon dalları ile obur dalların budaması yapılır.
 2. Limon Ağacı Şekil Budaması; genç limon fidanları için yapılan bir budama şeklidir. Limon ağacının gelişimive sağlığı için fidan veya genç ağaçların budama çalışmasıdır. 60 cm.den birinci taç alınır. Sonra aynı noktadan çıkmayan, oldukça eşitdağılımlı, en iyi gelişen 3 dal seçilerek 25 cm.den kesilir.
 3. Limon Ağacı Gençleştirme Budaması; Gençleştirme budaması yapılırken kalın dallar kesinlikle kesilmez. oluşmasındanönce) kıştan çıkarken yapınca, beyaz badana boyasıylaağacı boyarız. Böylece ağacı güneşten korumuş oluruz.Aksi takdirde güneş yanıklığı sebebiyle ağaçların ölümevaran zararlar görmesi söz konusudur. Budamayı takipeden zaman içerisinde sürgün oluşumu ile beraber ağacıntaç içi dolar.
limon ağacı budama teknigi

Limon ağaçları ne zaman budama yapılır?

Limon ağaçları haricinde bütün turunçgiller kış aylarında bunadır. Turuncçgillerde verimlilik budaması (hastalıklı, kuru, obur dalların kesilmesi) kış aylarında büyüme durunca, temizlik şeklinde yapılması en doğru yoldur. Limon ağaçlarında budama ise; uç alma budamasının zamanı özenle seçilir. Limon üreti sebebi ise; Uçkurutan Hastalığıdır. Uçkıran hastalığı limon ağaçlarında budama yapılırken oluşan yaralardan bulaşır. bu yüzden Uçkurutan Hastalığının bulaşma riskinin en düşük olduğu zamanda uç alma budaması yapılmalıdır. Uçkurutan Hastalığının etmeni, hava sıcaklığının 30 derece ve üzerinde seyrettiği dönemde etkili değildir. Dolayısıyla hava sıcaklığının 30 derece üzerinde bulunduğu dönemlerde bulaşma riski en düşük seviyededir.

Limon yetiştiriciliği yapılan bölgeler dikkate alındığında hava sıcaklığının 30 derece üzerinde seyrettiği oldukça uzun bir dönem söz konusudur. Ama bu bilgiden yola çıkarak limonlarda uç alma budamasının yaz aylarında yapılabileceği fikrine kapılmak yanlıştır. Çünkü uç alma budamasının temel amacı sürgünlerde yan dal oluşumunu teşvik etmektir. Eğer temmuz-ağustos gibi yaz aylarında uç alma budaması yapılırsa, takip eden süreçte ve sonbahar boyunca yeni sürgün oluşumu meydana gelecektir.

Limon ağacı budamada uç kıran hastalığı

saksıda limon bakımı

Yeni taze sürgünler henüz pişkinleşmeden kış aylarına girileceğinden soğuk havalarda zarar görmeleri söz konusudur. Ayrıca bu yeni ve taze sürgünler rüzgâr sebebiyle kırılarak zarar görürler. Kırılan taze sürgünlerde oluşan yaralardan Uçkurutan Hastalığı bulaşma riski çok yüksektir. O zaman ne yapacağız? Bütün bu bilgiler ışığında uç alma budamasını, Uçkurutan Hastalığı bulaşma riskinin en düşük olduğu ve yapılan kesimlerden sonra gözlerin uyanmayacağı bir zaman diliminde yapmak gerekmektedir. İşte bu iki hususu da karşılayacak doğru uç alma zamanı ekim ayının ortası ile kasım ayı başları olarak tarif edilebilir. Bu dönemde limonlarda uç alma budaması yapıldığında hem Uçkurutan Hastalığı bulaşmasına karşı bahçe sağlama alınmış, hem de sürgün faaliyeti başlamadan hemen kışa girilmiş olur. Böylece güvenli bir kış geçirilir ve ilkbaharla birlikte yeni sezonun meyvelerini verecek olan dallar güvenle ve sağlıklı bir şekilde gelişirler. Turunçgillerde çiçek tomurcuğunun oluşmaya başladığı zaman ocak ayıdır. Eğer limonlarda sonbaharda uç alma budaması yapılmayarak, kışın erim sonrası budama yapılırsa ertesi yılın ürünü de heba edilmiş olur. Çünkü meyve gözüne dönüşen gözler uçta oluşacağından budamayla bunlar kesilip atılmış olur.

Limon Ağaçları Budama

Çeşitli hastalıkların önüne geçmek için yapılması gereken önemli bir olayda limon ağacı budama yapılırken budama aletlerinin temizliğinin yapılmasıdır. Eğer limon ağacı budarken budama yapılacak ekipmanları temizlemez iseniz limon ağacı hastalık kapabilir. Limon ağacı budama zamanı oldukça önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden ötürü çok dikkatli bir budama yapılması önerilir.

Limon Fidanı kaç yaşında budanır?

Şekil budaması genç fidan ve ağaçlarda yapılan budamadır. Büyük ağaçlarda şekil budaması yoktur! Burada amaç ağaca doğal taç gelişimi içinde dallarını oluşturmasını sağlamak ve büyümesine yardımcı olmaktır.
Amaç sağlam yapılı, dengeli ve yenilenen bir taç oluşturmaktır. Şekil budamasında 60 cm.den birinci taç alınır. Sonra aynı noktadan çıkmayan, oldukça eşit dağılımlı, en iyi gelişen 3 dal seçilerek 25 cm.den kesilir.
Böylece ikinci taca yönlendirilmiş olur. Bunlardan çıkan sürgünlerde 25 cm olunca kesilir. Kesim, kesim yeri yuvarlaklaşınca yapılır. Ana çatı dalı üzerinden çıkan güçlü sürgünlere izin verilmez. Bunlar daha inceyken
kesilip atılmalıdır. İkinci ve üçüncü dal üzerindeki güçlü dalların bırakılması lazımdır.


Limon ağacı ne zaman budanır?

Eğer temmuz ve ağustos gibi yaz aylarında uç alma budaması yapılırsa, takip eden süreçte ve sonbahar boyunca yeni sürgün oluşumu meydana gelecektir. Bu yeni ve taze sürgünler henüz pişkinleşmeden kış aylarına girileceğinden soğuk havalarda zarar görmeleri söz konusudur. Budama zamanları limon hariç diğer bütün turunçgiller için kış aylarıdır. Verimlilik budaması (hastalıklı, kuru ve obur dalların kesimi) kış aylarında büyüme durunca, temizlik şeklinde yapılır. Limonlarda ise uç alma budamasının zamanı çok dikkatli seçilmelidir. Limon üretimini tehdit eden Uçkurutan Hastalığı ağaçta oluşan yaralardan bulaşır. Bu sebeple Uçkurutan hastalığının bulaşma riskinin en düşük olduğu zamanda uç alma budaması yapılmalıdır. Uçkurutan Hastalığının etmeni, hava sıcaklığının 30 derece ve üzerinde seyrettiği dönemde etkili değildir. Dolayısıyla hava sıcaklığının 30 derece üzerinde bulunduğu dönemlerde bulaşma riski en düşük seviyededir. Limon yetiştiriciliği yapılan bölgeler dikkate alındığında hava sıcaklığının 30 derece üzerinde seyrettiği oldukça uzun bir dönem söz konusudur. Ama bu bilgiden yola çıkarak limonlarda uç alma budamasının yaz aylarında yapılabileceği fikrine kapılmak yanlıştır. Çünkü uç alma budamasının temel amacı sürgünlerde yan dal oluşumunu teşvik etmektir.

Limon ağacı ne zaman limon verir?

Limon ağaçları 2 ile 3 yıl içinde lşimon vermeye başlar. Bakımı iyi yapılan limon ağaçlarının meyvesi ve ağacı dayanıklı ve sağlıklı olur. Lİmon ağacı meyve vermeye süreci en az 2 yıl diyebiliriz.

Limon ağacı ne kadar sulanır?

Limon ağaçları İlbahar ve Yaz ayında sistemli sulama ister, kış aylarında ise yağış durumuna göre daha az sulamaya geçilmelidir. Sonbaharın son sıcaklarının yaşandığı Ekim ayında değil de daha erken yaz döneminde uç alma budaması yapılan bir limon ağacında taze sürgünlerin soğuk zararına uğraması durumunda karşılaşılacak görüntü yukarıdaki resimden daha da kötü olabilir.

Bahçede limon ağacı Bakımı

Yediveren limon ağacı hastalıkları

Limon ağacı bakımı

Evde Limon Ağacı Ne sıklıkta Sulanır

Evde limon ağacı

Kuruyan limon ağacı nasıl yeşerir

Saksıda limon ağacı neden yaprak döker

Yediveren Limon Ağacı Bakımı

Budama Yapılacak Limon Ağaç türleri

 • Lamas Limonu Ağacı Budama
 • Kara Limon Ağacı Budama
 • Molla Mehmet Limonu Ağacı Budama
 • Kıbrıs Limonu Ağacı Budama
 • Kütdiken Limonu Ağacı Budama
 • Enterdonat Limonu Ağacı Budama
 • Mayer Limonu Ağacı Budama
 • Lisbon Limonu Ağacı Budama
 • Yeşil limon Ağacı Budama
Limon ağaçları nasıl budanır?

Limon ağaçları nasıl budanır?” üzerine 12 düşünce

Bir yanıt yazın