İran’da yetişen tarım ürünleri nelerdir?

İran’da yetişen tarım ürünleri nelerdir?

Sınır komşumuz İran İslam Cumhuriyeti’n de yetişen tarim ürünleri nelerdir? İran topraklarından yetişen en önemli tarım ürünleri. İran’ın yetiştirdiği tarım ürünleri buğday şekerpancarı, arpa, pirinç, şeker kamışı, Şam fıstığı, antep fıstığı, keten tohumu ve çaydır. İran dünyanın birinci Şam fıstığı tedarikçisidir. Pirinç üretiminde ise İran 2014-2015 yıllarında %53’lük bir artışla 2,3 milyon tonluk bir üretim sağlamıştır. Ayrıca İran Ortadoğu’nun ve Kuzey Afrika’nın en büyük süt üreticisidir. İran’ın fıstık hasadının yaklaşık %80’ini ihraç etmektedir.

İranda Tarımsal Faaliyetler

İran’ın 23,6 milyon hektarı bulan ekilebilir alanları bulunmakta ve dünyadaki tarım çeşitliliği (çiftlik ve bahçe üretimi dâhil) açısından ise dünyada üçüncü sırada bulunmaktadır. (Gıda ve Tarım Örgütü)’nün raporuna göre İran’ın miktar bazında en çok ihraç ettiği ürünler sigara, sebze, baharat, ipek böceği kozası, elma suyu, bebek maması, et, konserve mantar, kakao ezmesi ve yağsız süttür. En fazla ithal ettiği ürünler ise mısır, işlenmemiş şeker, işlenmiş pirinç, soya fasulyesi, soya fasulyesi yağı, palmiye yağı, arpa, buğday, patates ve ayçiçeği yağı gelmektedir. İran Beşinci Yıllık Kalkınma Planına göre her yıl 4,5 milyon ile 5 milyon ton tarım ürünü işlenecek ve palmiye ürünleri, meyve ve sebze üretimine daha fazla önem verilecektir.

iranda yetişen bitkiler çeşitleri

İran’da yetişen meyve ağaçları nelerdir?

Meyvecilik bölgenin önemli olabilecek potansiyellerinden biridir. Bölge illerinin iklim özellikleri ve sulama imkânları başta (İran’da yetişen meyveler) ceviz, üzüm, elma, badem, alıç, çilek, armut, kiraz olmak üzere birçok meyvenin yetiştiriciliğine uygundur. Kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının artırılması ve katma değeri yüksek meyve suyu, reçel vb. ürünlerin üretimi için hammadde sağlaması açısından bölgede meyveciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın