Azerbaycan’da yetişen bitkiler
3 mins read

Azerbaycan’da yetişen bitkiler

Azerbaycan son yıllarda tarımsal alanda büyük gelişmeler göstermektedir. Özellikle pamuk, fındık, ipek kozası, kaymak ağacı meyvesi,  kivi, dekopan, dekopon yetiştiriciliği alanında ciddi yatırım yapılmıştır. Ayrıca Pelit, Fıstık, Sabun ve Demir Ağacı öbek öbek belirli alanlarda görülmektedir. Nahçıvan’da yetişen önemli tarım ürünleri; Buğday, Arpa ve Mısır, şeker pancarı, pamuk, ayçiçeği, susam, kolza, soya fasulyesi, yer fıstığı, aspir, tütün, haşhaş olarak bilinir. Nahcıvan’da buğdayın payı % 59’dan % 72’ye yükselmiştir. Arpa üretiminin payı % 28’den % 26’ya, mısır üretimin payı ise % 13’ten % 4’e düşmüştür. Nahcivan’da sebze tarımı Babek, Şerur, Ordubad, Culfa, Sederek gibi sulama imkânı fazla olan rayonların yerleşim yerleri yakınlarında yapılmaktadır. Azerbaycan’ın bir önemli bitkiside Çörek otudur. Çörek Otu; Nahcivan için önemli bir üründür. Babek, Sederek, Culfa, Nahcivan, Culfa ve Kengerli rayonlarında 95 ha alanda yetiştirilmektedir.

Azerbaycan’da yetişen tarım ürünleri

Azerbaycanda yetişen bitki türleri nelerdir

Azerbaycan tarım ürünleri; Ayçiçeği, Tütün, Şeker Pancarı, Pamuk, Soya Fasulyesi, Yer Fıstığı, Aspir, Haşhaş, Çörek Otu, Buğday, Arpa, Mısır vb ürünler Azerbaycan genelinde yetiştirilmektedir. Azerbaycan’ın Nahcivan Özerk Bölgesinin geçmişte üzümleriyle meşhur olmuş bir bölgedir. Ortaçağ seyyahları Nahcivan’da yetişen güzel üzümlerin benzerinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığı bilinmektedir. Kavun halk arasında yemiş adıyla söylenmekte olan bir meyvedir. Taş kavun, Takoz kavun, Sirab kavunu, Şahtahtı kavunu, Pircüvar kavunu ve Şamama kavunu; çeşitli karpuz türleri ve özellikle Karadon karpuzu yöredeki en meşhur bostan türlerindendir. Nahcivan çevre ülkeleri arasında önemli bostan üreticilerindendir.

Azerbaycan’ın meyve ağaçları

Ceviz, Elma, Nar, Ayva, Armut, Kiraz, Kayısı, Erik, Şeftali, Hurma, Limon, İncir, Fındık, İğde, Muşmula, Badem ağaçları meşhurdur. Ceviz ülkede kadim zamanlardan beri yetiştirilen bir üründür. Şahbuz, Ordubad, Şerur, Kengerli, Culfa en fazla cevizin yetiştirildiği bölgelerdir. Elma ülkede Şerur, Şahbuz, Babek vd. rayonlarda yetiştirilmektedir. Armut ve ayva ülkedeki önemli meyvelerdendir. Nahcivan’da en fazla ekimi yapılan meyvelerden birisi de iğdedir. Badem üretimi artan bir meyvedir. Çerez tüketimi arttıkça bu meyvenin üretimi de artmaktadır.

Azerbaycan’da yetişen çiçek çeşitleri

Har-ı Bülbül çiçeği, Südleyen (Süddiyan), Pükce Çiçeği, Hebifgülü, Xamırtikanı, Qalyangülü (Qulunkişnişi), Peşemengülü (Yol Otu), Gelingirgiçi (Qazanqulpu), Çapığotu (Çekişotu), Tüeng Otu (Unyemişi), Nərgiz Çiçəği, Hoya Çiçeği, Ağ Stefanotis Çiçəği vb.

Bir yanıt yazın