Hatay ilinde yetişen ağaç çeşitleri nelerdir?

Hatay’da yetişen çok çeşitli ağaçlar mevcuttur. Hatay’da yetişen ağaçlar hakkında bilgiler verilecektir. Hatay’da yetişen asli ağaç türleri nelerdir?, Hatay’da hangi meyve ağaçları yetişmektedir? Hatay’da yetişen meyve vermeyen ağaç türleri nelerdir? Hatay ağaçalrı hakkında neler biliyoruz. Hatay İskenderun körfezinin doğu kıyılarında yeralır. Batıdan Akdeniz, güney ve doğudan Suriye, kuzeybatıdan Adana, kuzeyden Osmaniye ve kuzeydoğudan Gaziantep ile çevrilidir. Hatay; Antakya, Altınözü, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı ilçelerinden oluşur. Yüzölçümü göller hariç 5.524 km² olup, iltopraklarının %46,1’ini dağlar, %33,5’ini ovalar ve %20,4’ünü platolar oluşturur.

hatayda yetişen ağaç isimleri

Hatay’da yetişen ağaç türleri

  1. Kızılçam
  2. Karaçam
  3. Göknar
  4. Meşe
  5. Ardıç
  6. Kayın
  7. Fındık
  8. Ihlamur

Amanos Dağlarında Yetişen Ağaçlar

Amanoslarda yetişen ağaç türleri kızılçam, karaçam, göknar, meşe ve ardıç gibi türlerden oluşan karışık ormanlar yer alır.Ayrıca Amanos Dağları’nın Dörtyol’un doğusuna denk gelen kısmında kayın, fındıkve ıhlamur gibi Karadeniz bitki örtüsüne ait türler görülür. Amanos Dağları’nın doğusunda, dağların uzanışına paralel graben alanı yer alır.Bu grabenin tabanında Amik Ovası bulunur. Bu ova ilin en önemli ve en verimlitarım alanını oluşturur. İldeki diğer önemli ovalar ise; İskenderun körfezinindoğu ve kuzeydoğu kesiminde sıralanmış olan İskenderun, Dörtyol, Payas ve ErzinOvaları ile Asi Nehri’nin denize döküldüğü yerde bulunan Asi Delta Ovası’dır.İlin güneyinde, Asi nehri ile Suriye sınırı arasında kalan ve yükseltisi 400-900 m’ler arasında değişen alan Kuseyr Platosunu oluşturur. Plato üzerindeyer yer tepelikler ve münferit Keldağ (Kılıç Dağı 1730 m) yükseltisi dikkatçeker.

Hatay ormanında yanan ağaçlar?

Hatay’da çıkan yangınlarda yanan ağaç çeşitleri; Kızılçam ağacı, Karaçam ağacı, Göknar ağacı, Meşe ağacı, Ardıç ağacı, Kayın ağacı, Fındık ağacı, Ihlamur ağacı gibi ağaçların yangından etkilendiği söylenebilir.

Hatay’da yetişen ağaç türleri nelerdir?

Hatay’da yetişen ağaç türleri nelerdir?” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın