Sinameki Çiçeği Hakkında Bilgiler

cassia, sinameki bitkisi, sinameki faydaları

Sinameki Çiçeği Hakkında Bilgiler

Sinameki Çiçeği Nedir? Nerelerde Yetişir?

Cassia olarak bilinen Sinameki Çiçeği sarı çiçekler açan otsu ve ağaçsı bir çiçektir. Bazı Sinameki çiçekleri Ceviz ağacı görünümünde olabilmektedir. C. Fistulosa türü ceviz ağacına benzemektedir. Bilinen dörtyüze yakın türü vardır. Baklagiller familyasından olan bir türdür. Havanın serbest azotunu toprağa bağlar. Az bakım gerektiren bir bitkidir. Sinameki çiçeği yaklaşık 50 ile 150 cm boylanır. Yapraklar yaprakçık seklinde ikiye parçalanmıştı. Sinemaki çiçeği yapraklarının dibinden oluşmaktadır. Salkım şeklinde çiçekleri vardır. Çiçekleri sarı ve uzun tohum kutucukları üretmektedir. Cassia bitkisinin çiçeği baklaya benzemektedir.

sinameki çiçeği, sinameki ağacı nedir

Sinameki Cassia Bitkisinin Özellikleri

Sinameki çiçeğinin yetişebilmesi için ihtiyaç duyduğu iklim ve toprak özellikleri; Tam güneş alan yerlerde yetiştirilir. Cassia ağaçları sıcak iklimlerde çok yüksek büyür. Düşük sıcaklıklarda bitki ölebilir ancak yeni büyüme sezonunda gelecek yıl bitki tekrar canlanır. Kumlu topraklardan hoşlanır. Sinameki ağacı meyveleri fasulye çeklindedir. Bu meyveler sihahımsı ve yeşilimsi renklerde olabilir.

Sinameki Cassia Tohumları; Sinameki Meyvelerinin Tohumları Zehirlidir. Meyve içinde 10 civarında tohum bulunmaktadır.

Sinameki Cassia Bitkisi Bakımı

Sinameki Çiçeği çeşitleri çok az bakım gerektiren birçiçek türüdür. Su ihtiyacı azdır lakin çiçek ve yaprak kontrolleri ile ve dikilen bölge dikkate alınaraktan gözlemlere göre değerlendirilir. Yetiştirileceği yere göre sulama şekli değişir.

Cassia ağacının peyzaj alanlarında kullanımı

Cassia ağacı sonbahardaki sarı canlı çiçeklerle oluşturulan görüntü zenginliği geniş peyzaj alanlarında da diğer bitkilerin yaprak ve çiçeklerinin dökme döneminin başında devreye girerekten dikildiği yerde görüntü zenginliği oluşturaraktan ayrı bir hava katar.

Sinameki Çiçeği Faydaları Nelerdir?

  • Kabızlığa iyi gelmektedir
  • Doğal bir antibiyotiktir.
  • Bağırsak kurtlarının atılmasında büyük yararı vardır.
  • Mide ağrısına karşı faydalıdır.
  • Baş ağrısına karşı oldukça etkilidir.
  • Kemik ağrılarını dindirmektedir.
  • Ciltlere sürülürse cilde faydaları bulunmaktadır.

Sinameki Cassia Türleri Nelerdir?

Cassia olarak bilinen Sinameki bitkisinin en önemli türleri; C. Acutifolia, C. Angustifolia ve C.Fistulosa (Ceviz Ağacı Görünümümdedir) olarak bilinmektedir.

Sinameki Bitkisinin Zararları

Herhangi bir rahatsızlıağa karşı kullanmadan önce mutlaka alanında uzman Dr lara danışılması gerekmektedir. Bazı şekilde kullanımları zehirleyerek size zarar verebilmektedir.

Bir yanıt yazın