Bitki Rehberi

Bellis (Çayır güzeli)

Çayır Güzeli Çiçeği Nedir?

Bellis olarak tanınan çayır güzeli çiçekleri kırmızı, beyaz ve pembe renklerde ve bu renklerin çeşitli tonlarında çiçek açmaktadır. Çayır güzeli çiçeklerinin tohumları Ağustos ile Eylül ayında dikile bilmektedir. Fide haline gelen çayır güzeli çiçeğini Ekim ayında dikebilirsiniz. Çayır güzel çiçeği dikim mesafesi 15 cm olması faydalı olacaktır. Çayır güzeli çiçeği killi, besin değeri yüksek olan topraklardan hoşlanmaktadır. Çayır güzeli çiçeği sulak alanları tercih eder. Bahçelerde yetiştirecekseniz çokça sulama yapmanız önerilmektedir.

çayır güzeli çiçeği

Bellis Çiçeği (Çayır Güzeli) Hakkında Bilgiler

Bellis çiçeği aydınlık alanlarda hoşlanır. Bol güneşli bahçeleri sever. Çayır güzeli bitkisi büyük çiçekli kültür formları donlardan korunmalıdır. Bellis çiçeği en güzel görünüme, gündüz 18 derecede, gece gece 8 derecede ulaşır. Çok fazla sıcaklık olan bahçelerde çiçekleri açmaz, çiçek olsa bile bakımsız olur ve dökülür. Bellis çiçeği kış yetiştiriciliğine uygun bir çiçek türüdür.

Bellis (Çayır Güzeli Çiçeği) Çeşitleri

Bellis perennis Bu tür Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişir. İki veya çok yıllık türleri vardır. Bellis prennis türünün boyu 15 cm kadar uzayabilir. Çiçekleri uzunca bir sap üzerinde yer alır. Bellis prennis olarak bilinen çayır çiçeği bitkisinin bu türü Mart ile Haziran aylarında çiçek açmaktadır