Haseki küpesi çiçeği hakkında bilgiler

Haseki küpesi çiçeği hakkında bilgiler

Haseki Çiçeği Nedir?

Aquilegia olarak bilinen haseki çiçeği gösterişli bir çiçek türüdür. Haseki çiçekleri nerelerde yetişir? Orta Avrupa, Kuzey Amerika ile Asya’da sıklıkla görülmektedir. Haseki Çiçeği Türkiye’de nerede yetişir? Haseki Aquilegia çiçeği Türkiye’de Anadolu’ nun iç kesimlerinde doğal olarak yetişir. Haseki Çiçeği dayanıklı ve otsu bir bitkidir. Haseki Çiçekleri 2 yıllık veya çok yıllık bir bitki türüdür.

haseki çiçeği nedir?

Haseki Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Aquilegia olarak bilinen Haseki Çiçeği yaz başından itibaren çiçeklenmeye başlamaktadır. Çanak yaprak sayısı beş tanedir ve bazen renklidir.
Beş adet taç yaprağı olup bunlar çok renklidir. Daha çok mavi rengin hâkim olduğu taç yaprakta sarı, kırmızı ve beyaz da olabilmektedir. Yaprakları iki üç parçalıdır. Kuvvetli bir kök sistemi vardır. Dünya çapında çok önemli bir çiçek türü olarak bilinir.

Haseki Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Haseki çiçekleri çoğaltma ve yetiştirme için öznemli kriterler şunlardır. Kökten ayırma, yan sürgünlerin çoğaltılması ve tohumla olmaktadır. Haseki Çiçeği Ne Zaman Ekilir? Tohum ekimi ilkbaharda yapılır. Ekimden iki hafta sonra çimlenir. Tohumlar iki yıl çimlenme yeteneklerini kaybetmeden korunabilir. Tohumlar çimlenince ve bunlar 2 ile 3 yapraklı olunca şaşırtılmalıdırlar. Tohumdan üretilen haseki çiçeği bitkileri ancak ikinci yıllarında çiçek açmaktadırlar. Kök çelikleriyle üretimde zamanlama olarak nisan eylül arasında olmalıdır. Kökten ayırma yöntemi ile üretilen fideler hemen ilk yılda çiçek açarlar. Yeni ayrılmış fideler gölge bir ortamda tutulmalıdırlar.

Haseki Çiçeği Hangi Toprağı Sever?

Her türlü yumuşak kültür toprağında yetişmektedir. Haseki Bitkisi Kumlu ve tınlı topraklardan çok hoşlanır. Kireçli topraklarda yetiştirilecekse toprağa yaprak çürüntüsü ilave edilmelidir. Güneşli ve yarı gölge ortamları sever. Yarı gölge alanlarda rahatlıkla kullanılan bir bitkidir.

Haseki Çiçeği Türleri Nelerdir?

  1. Aquilegia coerula: Kuzey Amerika’da dağlık bölgelerde doğal olarak yetişmektedir. 2000 – 5000 m yükseklikte rahatlıkla yetişir. Çok yıllık otsu bitkilerdir. Güçlü kök sistemleri vardır. Aquilegia 40 – 80 cm boylanabilmektedir. Çiçeklerin çanak yaprakları beyazdır. Mahmuz şeklini almış olan taç yapraklar mavidir. Pembe renkli olan çeşitlerde bulunmaktadır. Çiçekler mayıs ile haziran arasında açmaktadır. Yaprakları parçalı, üst yüzü yeşil, alt yüzü grimsi yeşildir. Her türlü, yumuşak yapıda kültür toprağında kolayca yetişebilir. Fakat daha çok tınlı-kumlu toprakları sever.
  2. Aquilegia canadensis: Doğu ve kuzey Amerika’ da bulunur. 30 – 60 cm boylanır. Çiçekleri kırmızı, sarı renklidir. Çiçek mahmuzları taç yapraklarından daha uzundur. Çiçeklerini mayıs – haziran arasında görmek mümkündür.
  3. Aquilegia chrysantha: Güney batı Amerika’ da doğal olarak bulunur. Bitki 80 cm boylanabilir. Çiçekleri sarı renkli olup haziran – temmuz aylarında açar. Güzel çiçekleri vardır. Yaprağın üst yüzü açık yeşil, alt yüzü grimsi yeşildir.
  4. Aquilegia x hybrida ( Haseki küpesi ): Çok yıllık bir bitkidir. 30 – 60 cm boylanır. Yapraklar derin loplu, koyu yeşil ve bileşik yaprak formundadır. Çiçekler bileşik salkım, çanak ve taç yapraklar beşer adet aynı ya da farklı renkte olabilmektedir.

Haseki Çiçeği

Botrytis cinera, Septoria obesa, Rizoctania, Verticillum, Pythium mantari hastalıkları ile mücadele edilir. Bitki zararlılarından da yaprak galeri sineği problem yaratmaktadır.

Bir yanıt yazın