Düğün çiçeği (horozayağı) çiçeği nerelerde yetişir?

Ranunculus çiçeği bakımı nasıl yapılır

Düğün çiçeği (horozayağı) çiçeği nerelerde yetişir?

Ranunculus (Düğün Çiçeği) hakkında bilgiler

Düğün Çiçeği Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında parlak sarı çiçek açmaktadır. Düğün çiçeği birbirleri ile sıkıca geçmiş olan taç yaprakları ile altın bir fincan tabağı gibi görünmektedir. Hibrit çeşitlerin çiçek renkleri renkleri sarı, turuncu, kırmızı, pembe, beyaz olarak açmaktadır. Düğün çiçeği çok yıllık olarak bilinen, otsu bir bitki türüdür. Düğün çiçeği ince ve çok dallıdır. Ranunculus çiçeğinin boyları 75 santimetre kareye kadar uzayabilmektedir.

düğün çiçeği yetiştirme ve bakımı

Düğün Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Düğün çiçekleri iyi bir gelişim sağlamak için güneşli yarı gölge yerlerde ve ılıman iklimlerde sağlıklı yetişir. Organik ve besin maddelerince zengin, drenajı iyi, nemli toprakları tercih eder. Düğün çiçeği nasıl sulanır? Çiçeklenme döneminde düzenli olarak orta derece de sulanmalıdır. Soğuklara dayanıklıdır. Düğün çiçeği kapalı alanda yetişir mi? Soğuk havalara oldukça dayanıklı bir türdür. Çiçek parterlerinde, karışık düzenlenmiş çiçek tarhlarında, teras ve balkonlarda kullanılabilir.

Düğün Çiçeği Çeşitleri Nelerdir? Düğün Çiçeği Türleri

Düğün Çiçeği (Ranunculus asiatucus) Düğün Çiçeği (Ranunculus asiatucus – Victoria scarlet) Bu düğün çiçeği türü çok yıllık olarak bilinir ve kümeler halinde gelişmektedir. Düğün çiçeği türü 60 cm kadar uzayabilen yumru köklü otsu bir bitki olarak bilinir. Yapraklar derinde üç loplu veya üç yaprakcıklı derin dişli veya tüysü derin parçalıdır. Çiçekler uzun bir sap üzerinde terminal, katmerli ve kırmızı renklidir. Bu düğün çiçeği çeşitlerinin çiçekleri geç kış, ilkbahar aylarında açmaktadır. Kesme çiçekçilikiçin uygun bir tür oalak bilinmektedir.

Su Düğün Çiçeği (Ranunculus aquatilis) Su düğün çiçeği türü bir yıllık veya çok yıllık zengin dallı, uzun ve zayıf gövdeli su içinde yetişen otsu bir bitkidir. Yapraklar su altında kılcal, yayılmış, sert-yarı sert genelde sapsız grimsi- yeşil renklidir. Çiçekler su yüzeyinde uzun bir sap üzerinde tek, yaprak ters yumurta şeklindedir. çiçekler birbirinden ayrık orta kısmı sarı, beyaz renklidir.

Glasiye düğün çiçeği (Ranunculus glacialis) Glasiye düğün çiçeği nemli taşlık alanlarda yaşamaktadır. İlkbahar sonları ile yaz başlarında açan çiçekleri beyaz renkli, ortası büyük sarı renkli ve dış yüzü pembe ya da koyu kırmızıdır. 15 cm kadar boyları uzayabilimektedir.

Ranunculus dissectus Düğün çiçeğinin bir başka çeşididir. En az 1600 metre yüksekliklerde çayırlık alanlarda doğal olarak yetişir. Renunculus dissectur çiçeği Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açmaktadır. Tüysüz, kısa veya uzun tüylerle örtülü çok yıllık bitkilerdir. Toprak altı yumru eğik, kökle sapın birleştiği bölge fibrillidir.

Ranunculus repens Bu bitki türü biraz gölgeli alanlarda çok iyi yetişmektedir. Sürünücü ve çok yıllık bir bitki olaak bilinir.. Hasır gibi kaplayıcı bir forma sahiptir. Geniş üç parçalı yaprakları parlak ve koyu yeşil renklidir. Sarı renkli düğme benzeri mumlu ve katmerli çiçekleri geç ilkbahar ve yaz aylarında açar.

Ranunculus amplexicaulis Güneşili alanlarda yetişmekyi çok sever. Çok yıllık bir bitki / çiçektürüdür. Pirene kökenli yüksek dağ bitkisidir. Ne zaman çiçek açar? ; İlkbahar sonu yaz başında açan çiçekleri beyaz renkli, ortası sarı, 2-4’ü bir arada uzun bir sap üzerinde yer alır. Yaprakları oval kılıcımsı, alt taraftan çevrilir.

Ranunculus gramineus Bu düğün çiçeği türünün kökeni Avrupa’dır. Yaz aylarında çiçek açan; çiçekleri canlı sarı renkli olup adi düğün çiçeğini andırır. Yapraklar, dar şeridimsi, mavi yeşil renklidir. Kümeler halinde yaşamayı sever. Aşağı yukarı en uzun boyluları 20 cm kadar uzayabilir.

Düğün Çiçeği Peyzaj Alanına Uygulama

Ranunculus olarak bilinen düğün çiçeklerini peyzaj alanında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle nemi yüksek ve soğuk bölgelerde otsu alanlar da, su veya kaynak kenarlarında; küçük yığınları düzenlemek için kullanılır. Peyzaj alanlarına güzel bir görünümde kazandırmaktadır. Soğuk ve nemli bir alanlara peyzj çalışması yapmak isterseniz bu tercihi değerlendirebilirsiniz.

Ranunculus Bitkisi Nedir?

7 Tane türü olduğu bilinen, Literatürde Ranunculus Türkçede ise düğün çiçeği veya horoz ayağı olarak bilinen; genellikle Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayrında çiçeklenen 7 ile 70 cantimetre kadar boylana bilen otsu bir çiçek türü olarak bilinmektedir.

Bir yanıt yazın