Cezayir menekşesi nedir?

cezayir mekşesi nedir

Cezayir menekşesi nedir?

Cezayir menekşesi nasıl bakılır?

Cezayir menekşesi beyaz, pembe ve menekşe renkli çiçekler açmakta olan herdem yeşil; 15 santimetre kadar uzayabilen ve kolayca köklenen bir çiçektürü olarak bilinmektedir. Cezayir menekşesi ne zaman ekilir? Cezayir menekşesi mart ayında ekilir. Çok yıllık bir bitkidir. Sürünücü gövdeli otsu bir türküdür.

cezayir menekşesi

Cezayir Menekşe Çeşitleri Nelerdir?

Cezayir menekşesinin 4 değişikönemli türü vardır. Cezayir menekşe türleri peyzaj alanlarında da ağaç diplerine yamaç ve düzlüklere ekilerek güzel bir görüntü sağlamaktadır. Cezayir menekşesi Kaya bahçelerinde, gölgeli kenar tarhlarında ve ağaçların kademesinde kullanılır.

Kaya Sarmaşığı (Vinca herbacea)

Vinca herbacea olarak bilinen Türkçede kaya sarmaşığı olarak adlandırılan bu cezayir mekeşesi; çok yıllık, kışın yaprağını döken, 25 cm kadar boylanabilen, çok narin yayılıcı, sürünücü gövdeli otsu bitkidir. Yapraklar karşılıklı dizilmiş, eliptik yumurtamsı, etli, düz, kenarları tüylü koyu yeşil renklidir. Çiçekler yaprak koltuğundan çıkar ve loplar belirgin değildir. Çanak yapraklar şeritsi mızrak şeklinde ve menekşe-mavi renklidir.

Kaya sarmaşığı Cezayir menekşesi; taşlı, kumlu, geçirgen, kuru toprakları tercih eder. Sulama az yapılmalıdır. İlkbaharda gövdeler kesilirse daha gür ve güzel sürgünler verir. Kaya Sarmaşığı nerelerde kullanılır? Kaya bahçelerinde, balkon ve teraslarda, duvarların bitkilendirilmesinde, yol kenarlarına yer örtücü bitki olarak kullanılır.

Büyük yapraklı cezayir mekeşesi (Vinca major)

Latincede Vinca Major olarak bilinen büyük yapraklı cezayir mekeşe türleri çok yıllık ve her dem yeşil olan 25 cm boyunda, yayılıcı otsu bitkilerdir. Gövdeler ince, sürünücü ve çok dallıdır. Yapraklar karşılıklı dizilmiş, dikdörtgensi-yumurtamsı etli, düz ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler yaprak koltuğundan çıkar kısa saplı, 5 taç yapraklı, koyu leylak-mavi renklidir. İlkbahar ve sonbahar da çiçek açar.

Adi cezayir menekşesi (vinca minör)

Latincede vinca minör olarak bilinen Türkçe’de küçük yapraklı adi cezayir menekşesi olarakbilinen bu menekşe türü; Avrupa bölgesinde yetişmektedir. Çok yıllık bir bitki türü olaak bilinir. Parlak koyu yeşil
yaprakları küçüktür. İlkbahar ortası ve sonbahar başında açan çiçekleri açık gök mavisi renkli, tekerlek biçiminde ve 5 cm uzunluğundadır. Adi mekşenin çiçek renkleri beyaz ve purpur olan çeşitleri mevcuttur. Adi cezayir mekeşesi yer örtücü olarak tercihedilebilir, balkon ve teraslarda bile yetiştirilmektedir. Gölgelere dayanıklıdır.

Vinca major (Variegata)

Vinca major variegata cezayir menekşe türü çok yıllık, sürekli yeşil olan 70 cm kadar boylanabilien otsu bir çiçek türü olarak bilinir. Gövdeleri ince uzun, sürünücü ve dallıdır. Yapraklar karşılıklı, dikdörtgensi yumurtamsı, etli, düz, parlak yeşil üzerine beyaz veya açık sarı renkli alacalıdır. Çiçekler kısa saplı, gökyüzü mavi ve leylak renkli olarak açmaktadır. Vinca major variegata cezayir menekşe türü bakımı; bu cezayir menekşe türü İlkbahar ile yaz aylarında çiçek açmaktadır. Doğrudan güneş almayan, gölgeli yerlerde ve ılıman iklimlerde yetişir. Her türlü toprakta yetişmekle birlikte, kumlu, gevşek, verimli topraklarda daha yi gelişme gösterir. Orta derecede ve düzenli olarak sulanması gerekir. Kaya bahçelerinde, gölgeli kenar tarhlarında ve ağaçların kenarlarında yer örtücü olarak tercih edilebilir.

Cezayir Menekşesi Saksıda Yetişir mi?

Cezayir menekşe türleri saksılarda balkon ve teras alanlarında rahatlıkla yetişmektedir. Türleri seçerken ekolojik bakımlarına dikkat etmeniz yeterlidir.

Bir yanıt yazın