Defne Yapraklı Kartopu (Viburnum tinus)
- Ağaç Çeşitleri

Defne Yapraklı Kartopu (Viburnum tinus)

Defne Yapraklı Kartopu Bitkisi

Defne yapraklı kartopu sık dallı bir bitkidir. Yaprakları sürekli yeşil olarak durabilir. Latincede Viburnum tinus olarak bilinen ve 3 metre kadar boyu uzayan bir bitki çeşididir. Defne yapraklı kartopu bitkisinin yaprakları yeşildir çiçekleri ise kokulu olarak açmaktadır. Çiçekleri kokuludur. Budama yapılabilir. Mevsiminde budama yapılması önerilir. Budama yapmak için budama makasının temiz olması hastalık kapmasını önler.

Defne Yapraklı Kartopu ağacı

Defne Yapraklı Kartopu Ağacı

Defne yapraklı kartppu bitkisinin çiçek renk özellikleri küçük beyaz çiçekler dik demetler halinde kurullar oluştururlar. Çiçeklerin taç yapraklarının dışı pembe renkli ve güzel kokuludur. Defne yapraklı kartopu ağacı peyzaj alanlarında tercih edilmektedir. Park ve bahçelerde gruplar halinde çim sahalar üzerinde tek veya grup halinde kaya bahçelerinde meyillerde kullanılabilir. Defne yapraklı kartopu ağacı tam ve yarı gölge alanları sever. Humuslu, verimli ve derin topraklarda yetişir. Az nemli ya da nemsiz ortamlarda yetişebilmektedir.

kartopu ağacı

Defne Yapraklı Kartopu Ağacı Bakımı

Defne Yapraklı Kartopu ağacı Humuslu, derim ve verimli topraklarda çok iyi yetişmektedir. Biraz nemli alanlarda güzel bir çiçeklenme geçirmektedir. Su isteği çok değildir ama sürekli güneş alan belirli yerlerde aralıklarla sulama yapılması uygundur. Defne Yapraklı Kartopu Ağacı Budama için uç alma ve sert budama yapılabilir.

About bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.
Read All Posts By bitki çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir