Sütun Formlu Porsuk Ağacı

Sütun Formlu Porsuk (Taxus baccata Fastigiata)

Sütun formlu porsuk ağacı latincede Taxus baccata olarak bilinen ve piramit yapılı bir ağaç türüdür. Bu ağaç türlerinin boyları 7 metreye kadar uzayabilmektedir. Ağaçların yaprakları herdem yeşildir. Yaprak dökmeden yıl boyunca durabilmektedir. Sütun formlu porsuk ağacı çit bitkisi olarak kullanılmaktadır. Sütun formlu porsuk ağacı tekolarakveya gruplar halinde dikilerek kullanılabilir.

Sütun Formlu Porsuk

Sütun formlu porsuk ağacı özellikleri

Yeşil rengi ve kırmızı meyveleri ile etkilidir. Peyzajda Kullanım Alanı: Çit bitkisi olarak, tek veya gruplar halinde kullanılabilir. Meyveleri ile etkilidir ve meyveleri zehirlidir. Çocuk oyun alanları yakınında kullanılmamalıdır. Ekolojik İstekler: Ilıman iklimleri sevse de soğuk iklimlere de dayanıklıdır. Gölge ve yarı gölge bitkisidir. Dayanıklı bitkiler olup, çoğu türü kurak topraklara ve şehir kirliliğine dayanıklıdır.

Sütun formlu porsuk ağacı meyveleri

Sütun formlu porsuk ağacının güzel görünümlü meyveleri vardır. Ancak meyveleri çok zehirlidir. Meyvelerin görünümü güzel olsada bu ağacın meyvesi aslında zehirlidir. Bahçelere dikerken çocukların dikkatli olması çok önem arz etmektedir. O yüzen çozuk oyun alanlarına, kreş çevrelerine vb dikilmemelidir.