Ayı Gülü Nedir? Ayı Gülü Ne İşe Yarar?

ayı gülü

Ayı Gülü Çiçeği

Ayı gülü latincede Paeonia sp. olarak bilinen mevsimlik çiçekler kategorisine giren Asya kıtasında ile Avrupa ve Amerikanın çeşitli yerlerinde yetişmektedir. Ayı gülü ,iç mekan bitki kategorsindedir. Ayı gülü renkleri; Ayı güle çiçeği Kırmızı, Beyaz, Pembe renklerinde açabilmektedir. Ayı gülü yarı gölgeli ve güneşli alanları seven bir bitkidir.

Ayı gülü çiçeği bakımı

Ayı gülü İlkbahar aylarında gübrelenmelidir. Ayı gülü üretimi tohumla ve kalem aşısı ile yaoılmaktadır. Organik topraklarda yetişmesi daha sağlıklı olur. Saksıda yetiştirilmesi için doğal gübreli toprak tercih edilmesi önerilmektedir. Ayı Gülü nasıl sulanır? Ayı gülü yaz aylarında sık sulanmalıdır. Saksıda ayı gülü sulaması için önemli kriter saksıda toprak kuru kalmamalıdır.

Ayı Gülü Nedir?

ayı gülü resmi

Kırmızı, Beyaz, Pembe renk ve karışımlarında çiçek açan; Güneşi seven kullanıml alanları iç mekan ve saksılar olan bir çiçek türüdür. Tek ya da çok yıllık dayanıklı otsu ya da çalımsı formda bir bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde yer alan çok sayıdaki yeşil yaprakları derin parçalıdır. Ayı gülü çiçeği zararlıları; Fide çökerten, kök boğazı çürüklüğü, kurşuni küf hastalıkları ve yeşil kurt, kırmızı örümcek ve bozkurt gibi zararlılar görülebilir.

Ayı Gülü Şakayık olarakta bilinmektedir.

One thought on “Ayı Gülü Nedir? Ayı Gülü Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın