Çitlembik Bitkisi

Çitlembik olarak bilinen ağacın bir çokfaydaları vardır. Çitlenbik ağacının yaprakları ve meyvesi insan sağlığına iyi gelen özlelikleri vardır. Türkiye’de çeşitli yörelerde yerel isimleri ile adlandırılmaktadır. Latincede Celtis spp. olarak bilinen Çitlembik ağacının yerösel dildeki isimleri ise; Çıtlık, çıtlak, çitemek, çitemik, çitlembik, çitlenbek, dadağan, dagum, dağ dağan, dağan, dağdığan, dardağan, dardahan, davılga, davin, davum, dogun, doğdoğan, gıngıres, gıngırez, ılıç, melengiç ve yabani kiraz. Çitlenbik ağacı Cannabaceae familyası içinde yer alır. Çitlembik ağacı kışın ayında yaprak döken bir bitkidir. Menengiç ağacı ılıman iklimlerde kışın ayında yaprak dökmeyebilir.

Menengiç ağacı nerelerde yetişir?

Çitlenbik ağacının adaptasyonun yüksek olmasından kuraklığa, hastalık-zararlılara karşı dirençli olmasından ve kazık kök yapmasından dolayı kurak ve fakir yerleri ağaçlandırmalarda kullanıldığı bilinmektedir. Celtis cinsinin Euceltis alt cinsine bağlı 4 türümüz (Celtis glabrata, Celtis tournefortii, Celtis australis ve Celtis caucasica) bulunmaktadır.

çitlembik meyvesi

Menengiç (Çitlembik) nerelerde kullanılır?

Yaprakları, Genç sürgünleri, Meyveleri ve Sakızı Kullanım Alanları: İlaç ve gıda sanayisinde kullanılmaktadır. E ve B vitaminlerince zengin, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve mangan gibi mineralleri barındırmaktadır.

Çitlembik bitkisi nasıl tüketilir? Yararları nelerdir?

Ayak terlemelerini kesmede, yaraları tedavi etmede, böbrek kum ve taşlarının dökülmesinde, midevi rahatsızlıklarda, öksürük ve bronşit tedavilerinde, idrar söktürücü, kolik, ishal ve dizanteri tedavisinde ve adet kanamalarını düzene sokmakta kullanılmaktadır ve ayrıca dalak için faydalıdır. Kahve olaraktan tüketilmektedir. Yapraklar ve kök kabuğu idrar artırıcı, safra söktürücü, ateş düşürücü, terletici ve kurt düşürücü etkilere sahiptir.

Çitlembik meyvesinin faydaları nelerdir?

  1. Saçları siyahlaştırıcı etkisi vardır
  2. Ayak terlemelerini keser
  3. Yaraları tedavi eder
  4. Böbrek taşlarını düşürür
  5. Öksürük ve bonşit hastalıklarına iyi gelir
  6. İshal önleyici etkisi vardır
  7. Kadın hastalıklarına karşı yararları vardır
  8. İdrar artırıcı özelliği vardır
  9. Ateş düşürmektedir.
  10. Terletici etkileri vardır

One Reply to “Çitlembik (Menengiç) Ağacı Hakkında Bilgiler”

Bir cevap yazın