Acur bitkisi hakkında bilgiler

Acur bitki Türkiye’de yetişmektedir. Türkiye’nin dışında acur’un yetiştiği ülkeler; Güney Batı Asya, Afganistan ve İran’da yetişmektedir. Acur Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde acur iyi yetişmektedir. Acur turşu yapımında da kullanılmaktadır. Acur bitkisi tek yıllık bir bitkidir.

acurun faydaları nelerdir

Acur bitkisinin bakımı nasıl olur?

Ocak usulü ekim yapılmışsa, acur bitkileri 1-2 yapraklı oldukları dönemde her ocak içerisinde en iyi gelişen 1-2 bitki bırakılır, diğerleri çekilmeden tepesi kesilir. İlk yabancı ot kontrolü, ekimden veya dikimden sonra 3. veya haftada birinci çapalama, 2. çapalama ise 1. çapadan 15-20 gün sonra yapılır (2. çapada bitki boyu 75 cm’e ulaşır). Acur bitkisi sulama şekli; Dikimden sonra can suyu verilir. Acurlarda ekimden ilk çiçeklenmeye ve
meyvenin irileşmesine kadar fazla su ihtiyacı vardır. Damla sulama sistemi daha uygun sonuç verir. Bazı bölgelerde sulama yapılmaksızın kuru tarımıda yapılabilir, ancak bu durumda verim düşer.

Acur bitkisinin hasat zamanı

Acur meyveleri sertleşmeden çeşide göre renk ve büyüklüğe ulaştığında hasat olgunluğuna gelmiş kabul edilir. Hasat olgunluğundaki meyvelerin üzerinde tüyler bulunur. Hasat geciktikçe tüyler kaybolur, meyve eti sertleşir. Çekirdek evi boşalır ve çekirdeklerde renk değişimi ve sertleşme olur. Daha ileriki aşamasında ise kavun kokusu oluşmaya başlar. Hasat sabah erken saatlerde veya akşamüzeri gün batımında makas veya keskin bir bıçakla meyve sapından kesilerek yapılır. Acur bitkisi verimli mi? Yetişme şartları, toprak koşulları, iklim faktörleri, bitki sıklığı ve çeşide bağlı olarak değişir. Ayrıca sofralık ve turşuluk olarak yetiştirme de verim üzerine etkilidir. Genel olarak dekardan 1,5-2 ton arasında ürün alınır.

Acur Nasıl Yetiştirilir?

Tohumlar, fide yetiştiriciliğinde doğrudan toprağa ocak usulü veya torf-perlit karışımı hazırlanmış viyollere ekilir. Ekim-dikimden önce toprak derin bir sürüm yapılır, 4-5 ton/da çiftlik gübresi uygulanır. Ardından toprak orta-derin bir işleme yapılır. Dekara 150-200 g tohum atılır. Bitki
sıklığı yetiştirme ortamına göre değişir. Ekim-Dikim Mesafeleri: 1,5-3 x 0,5-1 m (kuru ve sulu yetiştiriciliğe göre değişir). Acur tek yıllık bir bitkidir. Yerde sürünerek gelişen bir türdür. Tohumları; 15 oC nin üzerindeki sıcaklıklarda ortalama 8-10 günde çimlenir ve ilk başta bitki kazık kök oluşturur, ondan sonra gelişir. Köklerin : % 80’lik kısmı 30-40 cm de, % 20’lik kısmı 40 – maksimum 100 cm derinlikte yer alır.

Acur bitkisinin faydaları nelerdir?

  • Kilo vermek iin kullanılır, Kaliri açısından çok düşük değerlidir.
  • A ve C ve K vitamini içermektedir.
  • Kan basıncısı düşürmektedir.
  • Kabızlık hastalıklarına iyi gelir.
  • Beyin için faydalıdır.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Bol minarellidir.
  • İdrar söktürücü olarak kullanılır.
  • Böbreklere iyi gelir.
  • Kanı temizler
Acur nedir? acurun zararları nelerdir?

Acur nedir? acurun zararları nelerdir?” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın