Bitki Rehberi

Ada çayı nedir, Ada çayı neden kullanılır?

Ada Çayı Hakkında Bilgiler

Ada çayı insanlara çok yararlı bir bitki çeşididir. Ada çayı sıcak iklimleri sevmektedir. Büyüme arafesinde rutubetli havaları çok sevmektedir. Bitki gelişme aşamasında ise kurak taprakalrıtercih eder. Kireci zengin olan toprakları çok sever, iyi bir yetişme sağlıklı gelişme sağlar. Ada çayı ekim nöbeti; Adaçayı besin madenlerince zengin toprakları sevdiğinden baklagillerden sonra veya ahır gübresi ile gübrelenmiş bir çapa bitkisinden sonra gelmelidir.

ada çayı

Adaçayı nasıl demlenmelidir ?

Aslına uygun olarak hazırlanan kurutulmuş ada çayını bir demliğin içine atınız, kaç bardak çay yapacaksanız ona göre su ilave ediniz. Bir fincan çay elde etmek için ortama 1 tatlı kaşığından biraz az çay ilave ediniz. Su kaynadıktan sonra dinlenmeye bırakınız. Tahmini 5 ile 7 dk sonra servis yaparak içebilirsiniz. Biraz limon ekleyerek içerebilirsiniz. Doğal çaylara özellikle şeker ilave etmemeniz tavsiye edilir. Ancak şekersiz ada çayı içemiyorsanız doğal bal ilave edebilirsiniz. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan ada çayı belirli aralıklarla tüketilmelidir.

Ada çayı ne zaman ekilmelidir?

Ada çayının toprağa ekiminde 1 dekara yeterli adaçayı bitkisi şaşırtma için tahmini 200 gr tohum yeterlidir. Bitkiler önce yastıklarda bir defa şaşırtılır. Kuvvetli bir gelişmeden sonra tarlaya dikimleri yapılır. Bir dekarlık adaçayı için 10 metrekarelik fidelik hazırlanmalıdır. Ekimde toprağın iyi rutubetli olması gerekir, zira çimlenme için adaçayı rutubet alır. Bir çapa bitkisi olan adaçayının tohumlarından dekara 1,5–2 kg atılır. Mibzerle ekimde büyük fayda vardır. Tohumla tarlaya Ekim ile Mart ayında yapılır. Fide ile dikimde ise fideler Mart ayı içinde en geç Nisan başında sıra üzeri 15cm sıra arası 45 cm olacak şekilde tarlaya şaşırtılır.

Ada çayı bakımı nasıl yapılır?

Ekimden sonra bitkiler çıkıp belirli bir dereceye kadar büyüyünce makine ile çapa yapılır. Yavaş bir gelişmenin olduğu 1.yıl vejetasyon devresi esnasında birçok defalar çapa işlemi tekrarlanır. Çapa sayısı bir yandan ekolojik koşullara, diğer yandan yabancı otların gelişme durumlarına göre değişir. Daha sonraki yıllarda nadiren bir el çapası ile 2–3 defa makine ile çapa yapılır. Özellikle yabancı otlardan temizlenmiş sahalarda el çapasına gerek kalmayabilir. Yabancı otlarla mücadele çapa yanında kimyasal mücadele yapılabilir. Son biçimden sonra iyi bir çapa yapılması, tarlanın yabancı otlardan temizlenmiş olarak kışa girmesini sağlar. Patates ve herhangi bir sapla üzerlerini örtmek kış soğuklarını zararsız geçirmeye yardımcı olur. Özellikle taze ahır gübresini vermekten kaçınılmalıdır. Zira bu uçucu yağ oranına kötü etki yapar. Adaçayı ya kendinden öncekine ahır gübresi verilmiş tarlaya veya yeşil gübrelemeden sonra yetiştirilmelidir.
Kompostla gübreleme önerilebilir. Ortalama bir temel gübre ekimden önce verilmelidir. Adaçayının kökeni Akdeniz olduğundan genel olarak kuvvetli soğuklara karşı biraz hassastır. Bu nedenle özelikle böyle yerlerde, soğuklara dayanıklılığı arttırmak için yeterince potasyum sülfatla gübrelenmelidir. Adaçayına gübre daha sonraki yıllarda ilkbaharda mümkün olduğu kadar erken devrede verilmelidir. Ada çayı yetiştiriciliği >>

Ada çayının insan sağlığına faydaları

 1. Ağız yaraları için ve diş eti rahatsızlığna faydalıdır.
 2. Alzheimer’a hastalıklarına karşı faydalıdır.
 3. Aşırı terlemeyi azalıcı etkisi vardır.
 4. Beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir.
 5. Boğaz ağrısınına karşı etkilidir.
 6. Bronşit ve astım gibi hastalıklara karşı direç sağlar
 7. Depresyona çok iyi gelmektedir.
 8. Gargara yapılarak ağız sağlığını korur.
 9. Hafızayı güçlendirmektedir.
 10. İdrar yolu enfeksiyonunu için destek sağlar.
 11. Kan şekerini düşürmektedir.
 12. Karaciğer temizliği için çok etkilidir.
 13. Mantar enfeksiyonlarına iyi gelir.
 14. Menopoz sonrası belirtilerini azaltır
 15. Saçların beyazlamasını yavaşlatmaktadır.
 16. Sakinleştirici etkisi vardır.
 17. Selülit sorununu engeller.
 18. Sindirim sistemine iyi gelmektedir.
 19. Stresi azaltır, yaşlılığı geciktirme özelliği vardır.
 20. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına büyükkatkı sağlar.

Ada çayı insanı zayıflatır mı?

Akşama kadar tıka başa yemek sonra da ada çayı içerim kilo veririm demek olmaz 🙂 ancak Dr ların vereceği programa uyarak ada çayı içilirse faydalı olur. Ada çayının metabolizmayı hızlandırdığı söylenmektedir. Bu ve benzer sebeplerle ada çayı kilo kaybı konusunda size destek olabilecek bir bitkidir. Elbette sadece zayıflatma özeliği yoktur. İnsanlara çok büyük faydası olan bir bitki türüdür.