Ağaç Çeşitleri

Ihlamur ağacı nerede yetişmektedir?

Ihlamur Ağacı Ne Zaman Budanır?

Ihlamur ağaçlarının budanması şu şekilde yapılmaktadır. Gelişmiş ağaçları budama için öncelikle yaşlı ve hastalıklı dalalrın keislmesi gerekmektedir. Çok sık dallar varsa genç dalların daha faydalaı olacağı düşünülüyorsa uygun bir şekilde budama yapılmaktadır. Ihlamur ağacı budama bazı diğer ağaçlarda olduğu gibi son baharda yapılması uygundur.

ıhlamurun sağlıya faydaları nelerdir

Tilia (Ihlamur Ağacı) Nedir?

Tilia ağaçlarının (ıhlamur) 30 farklı türü olan, caddelerde ve yol boylarında iyi duran, yaz aylarında yeşil kalan bin yıla kadar yaşayabilen çiçekleri haziran ile temmuz aylarında açan bir ağaç çeşidiridir. Ihlamur ağacı çiçekleri; Haziran ayında açmaya başlar ıhlamur çiçek renkleri ise; sarı beyaz renklerde olmakatdır. Meyveleri ise kalın, kabuklu ve kapsüllüdür.

Ihlamur Ağaç Türleri Nelerdir?

En çok bilinen ve yaygın olan türleri Büyük yapraklı ıhlamur ağacı, Küçük yapraklı ıhlamur ağacı, Gümüşi ıhlamur ağacı olmak üzere 3 çeşidi vardır. Ihlamur ağaç çeşitleri aşağıda ayrıntılı olarakincelenecektir.

Büyük yapraklı ıhlamur (Tilia grandiflora)

Ülkemizde sahil kesiminde yetişmektedir. 900 metre rakımda dahi yetişmektedir. Derin, serin, besince zengin topraklardan hoşlanır. Ilıman iklim bitkisidir. 15 – 20 metre boylanır. Güçlü kazık kök yapar. Sığ ve fakir topraklarda kuvvetli yan kökler oluşturur. Işık ağacıdır. Yaz yeşili yaprakları 6 – 12 cm uzunluğunda yürek biçiminde olup alt yüzü tüylüdür. Yapraklar almaçlı dizilmiştir. Yapraklar ayrıca sonbaharda altın sarısı renk alır. Genç sürgünler önceleri tüylü, sonraları parlak yeşil veya kızıl kahverengindedir. Çiçeklenmesi haziran – temmuz arasında olmakta ve meyveleri geç sonbaharda olgunlaşmaktadır. Tohum ile üretilir. Tohumlar, kabuk açık kahverengine dönüştüğünde toplanıp hemen ekilir ya da 3-4 ay soğuk katlanmalıdır. İlkbaharda ekilir. Tohumu mekanik yolla aşındırmak gerekir. Bu nedenle tohum çizilir. Ayrıca ilkbaharda daldırma yapılarak da
üretimi yapılır. Kaynak >>

Küçük yapraklı ıhlamur (Tilia microphylla)

Türkiye’de doğal olarak yetişmemekle birlikte süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Besince zengin topraklardan hoşlanır. Tuzlu topraklara hassastır. Ilıman iklim bitkisidir. Geniş bir taç yapar. 30 metre kadar boylanır. Yaz yeşili yaprakları 3 – 6 cm uzunluğunda ve yürek biçimindedir. Çiçekleri temmuz ayında açar. Tohumlar kızıl kahverengindedir. Tohum, çelik, daldırma ve aşı ile üretilir. Tohumlar meyvelerin kahverengi sarıya dönüştüğü sonbaharda veya 3-4 ay soğuk katlamadan sonra erken ilkbaharda ekilir. Çimlenmeyi hızlandırmak için çizikleme metodu uygulanır. Çeliklerde hormon kullanılmalıdır.

Gümüşi ıhlamur (Tilia tomentosa)

Türkiye’de çok geniş bir yayılış göstermektedir. Karadeniz ve Marmara sahil kesimlerinde özellikle çok bulunur. Normal bahçe toprağında yetişmektedir. Güneşli ortamlardan hoşlanır. 20 – 30 metre boylanabilmektedir. Yaz yeşili yaprakları yürek biçimindedir. Temmuz gibi çiçek açar. Tohum, aşı, tepe daldırma ve kök sürgünü ile üretilir. Meyveleri kahverengi sarıya dönüştüğünde sonbaharda ekilmeli veya 3-4 aylık soğuk katlamadan sonra ilkbahar dikimi yapılmalıdır.

Ihlamur ağacı hastalıkları

Ihlamur ağaçlarında çeşitli hastalık ve zararlılar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; yaprak biti, kabuklu bit, yeşil kurt ve kın kanatlılar en çok görülen zararlılardır. Külleme ise en çok görülen hastalıktır.

Ihlamur ağacı üretimi

Üretimi tohumla yapılmakla birlikte daldırma, kalem aşısı ve çelikle de üretilir. Tohumlarında embriyo dinlenmesi vardır. Tohumların üzerinde su geçirmez bir tabakada bulunmaktadır. Bu nedenle tohumların çimlenmesi yavaş olur. Bu olumsuz ortamı ortadan kaldırmak için bazı işlemler yapılmalıdır. Daldırma ile çoğaltımda ise, ağaçların dip kısımlarından çıkan sürgünler ilkbaharda dipten kesilerek yeni sürgün vermeye teşvik edilir. Bu yeni gelen sürgüne tepe daldırması uygulanır. Çelikle çoğaltımda çelikler haziran – temmuz gibi alınır. Hormon uygulanır. Ayrıca ıhlamurlar kalem aşısı ile de üretile bilinir. Şubat ayında dilciksiz İngiliz aşısı yapılır. Anaç
ve kalem aynı kalınlıkta olmalıdır.

Ihlamur Ağacı ile Peyzaj uygulama

Ihlamur ağacı nerelerde yetişir? Ilıman iklim bitkisidir. Güneşli yerleri severler. Donlara duyarlıdır. Derin, serin, besin maddece zengin, hafif asidik topraklarda iyi gelişir. Tuzlu topraklardan kaçınırlar. Park ve bahçelerde grup ya da tek olarak kullanılır. Kent iklimine dayanıklıdırlar. Grup hâlinde kullanılabildiği için, çit ve rüzgâr perdesi olarak kullanılabilir. Ayrıca halkımız çiçeklerini toplayarak çay yapmaktadır.

Ihlamur’un faydaları nelerdir?

 1. Ateş düşücü olarak kullanılır
 2. Boğaz ağrısını gidermektedir.
 3. Gribe ve nezleye fayda sağlar
 4. Hazımsızlığa iyi geldiği söylenmektedir.
 5. İshal tedavisinde kullanılır
 6. Kan basıncını düşürmede faydalıdır.
 7. Karaciğer rahatsızlıkları için tercih edilir.
 8. Migren ağrılarını hafifletir
 9. Öksürüğe ve boğaza iyi gelir.
 10. Safra kesesi rahatsızlıklarına faydalıdır.
 11. Sindirim sistemini düzenler
 12. Stresi azaltmaktadır.
 13. Terlemeye çok etkilidir.
 14. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder