Yaprakları Yenen Sebzeler

Sadece yaprakların faydalanınan bazı sebzelerimiz vardır. Türkiye’de yapraklarından çeşitli yemekler yapılan sebze isimleri; Lahana, Enginar, Marul, Ispanak ve Pırasa’dır. Baklagil Sebzeleri; Taze fasulye, Bezelye ve Bakla’dır.

Meyvesi Yenen Sebze İsimleri; Banya, Kabak, Kavun, Karpuz, Hıyar, Patlıcan, Domates. Soğansı, Yumru ve Kök
Sebzeler; Havuç, Patates, Sarımsak, Taze Soğan. Türkiye’de yaş sebze pazarlanmasında, üreticiler ürününü çoğunlukla tüccar, mahalli alıcı veya pazarcılara satmaktadır. Bunun dışında, toptancı halleri ve bu hallerdeki komisyoncular ile işleme sanayindeki firmalar da önemli rol oynamaktadır.

Türkiye’de hemen hemen her bölgede sebze yetişmeketdir. Gerek ticari gerekse kendi yiyecekleri kadar sebzeleirn yetiştirilmesi bir zarurettir. Kişiler kendi bahçelerinde sebzeleri yetiştirmektedirler. Kendi tüketimleri içinde sebze yetiştiriciliği oldukça yaygındır.

Related Posts

bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.