Vapur dumanı çiçeği Ne zaman çiçek açar?

Ağustos 19, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 0
vapur dumanı çiçeği bakımı

Vapur Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Vapur dumanı çiçeği dayanıklık bir bitkdir. Bodur bir yapıya sahip olsalarda çiçekleri oldukça fazla açmakatdır. Vapur dumanı çiçeğinin anavatanı Orta, Kuzey, Güney Amerika bölgelerinde doğal ortamlarında kendi başlarına yetişen bir çiçektir. Vapur çiçeği otsu odunsu bir yapıya sahiptir. Vapur Dumanı Bitkisinin bilinen 33’den fazla türü bulunmaktadır. Ayrık otu gibi buluduğu alanlara hızlıca hakim olmaktadır.

ageratum çiçeği bakımı

Vapur dumanı çiçeği renkleri

Vapur dumanı çiçeğinın boyları 60 cm kadar uzayabilmektedir. Yapraklarının kenarları dişli kalp biçimindedir ve yeşil renklidir. Vapur bitkisi çiçek renkleri; mavi, beyaz veya pembe renkte bol sayıda çiçeklere sahiptir. Vapur çiçeği Mayıs ayı gibi açar Kasım ayına kadar çiçekli kalabilir. Vapur çiçeğinin bu uzun süre çiçekli kalması bahçe, park ve yol kenarları ile yürüyüş yollarında sıklıkla kullanılmasına olanak sağlar.

Vapur Çiçeği Bitkisinin Yetişme Alanları

Vapur çiçeği güneşi seven bir bitkidir. Vapur çiçeği gölgelik alanlardan hoşlanmaz. Bitkiler sürekli havadar, aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Yaz mevsiminde gece sıcaklığı gündüz sıcaklığından fazla olursa bitki boyu kısa olmakta ve erken çiçek açmaktadır. Bitki yazın ılık yerleri sever, kışın bitki sıcak tutulmalıdır. Soğuk rüzgârlardan korunmalı yerlerde yetiştirilmelidir. Vapur çiçeği hangi toprağı sever? Toprak isteği bakımından gevşek, geçirgen, besin maddece zengin, hafif kireçli, kumlu-tınlı ve humuslu harçlarla oluşturulmuş topraklardan hoşlanır.

Vapur Dumanı (Ageratum) Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

  1. Vapur dumanı çiçeği
  2. Tohumla
  3. Çelikle
  4. Kökten ayırma yöntemleriyle

Vapur dumanı tohumu mart ayı içinde kasalara, viyollere ekilmelidir. Mayıs ayında çiçek açması bekleniyorsa Ekim veya Şubat ayında yapılmalıdır. Vapur dumanı çiçeği tohumları çimleninceye kadar tahmini 8 ile 9 gün arası ortalama 21 derecede tutulmalıdır. Bir müddet sonra sıcaklığı ortalama 16 dereceye düşürürseniz çok iyi verim alırsınız.
Vapur dumanı çiçeği fideleri ortalama 45 günde gelişmektedir. Çiçek verme süresi bu işlemlerden sonra 3,5 aydır.

Ageratum (Vapur Dumaı Çiçeği) Çelikle Üretim Yöntemi

Ageratum çiçeğini çelikle üretimde, yeşil tepe çeliği şeklinde alınan çelikler mart- nisan veya ağustoseylül ayları arasında tahta kasalardaki funda-kum karışımından oluşan harca 5 cm aralıkla dikilir. Ortalama 17 derecede 2 hafta sonra çelikler köklenmektedir.

Ageratum Çiçeği Bakımı

Ageratum çiçeği bitkinin saksı toprağı nemli tutulmalıdır. Sulama toprak durumuna göre ayarlanmalıdır. Bitkiye ihtiyacına göre belirli aralıklarla gübre verilmelidir. Ageratum (Vapur dumanı çiçeği) sonbaharda kırağılar başlamadan önce tarladan alınarak köklü olarak birkaç parçaya ayrılır. Fazla yaprak ve dalları kesildikten sonra tahta kasalara dikilerek kış aylarında seralarda muhafaza edilir. İlkbahar mevsiminde havaların ısınması ile beraber yerlerine dikilir. Bu şekilde daha erken çiçek açarlar.

Ageratum Çiçeği Bahçeye Dikilir Mi?

Vapur dumanı çiçeği bahçelere uygundur. Bahçe ve parklarda rahatlıkla kullanılabilir. Sebebi ize uzun süre çiçekli kalmasıdır. Olduğu yerde yayılabilmektedir. Park ve bahçelerde kordon ve korbeylerin çiçeklenmesinde kullanıldığı gibi, teras kenarındaki çiçekliklere de dikilir. Ayrıca yer örtücü olarak da kullanılmaktadır. Ageratum Çiçeği; Toplu formları bahçelerde, kaya bahçelerinde, kenar tarhlarında, bordürlerde ve sundurmalarda kullanılır.

Vapur dumanı çiçeği Özellikleri, Vapur dumanı çiçeği Ne zaman çiçek açar, Vapur dumanı Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir, Vapur Dumanı Çiçeği Faydaları, Vapur Dumanı Çiçeği kokusu, Vapur dumanı çiçeği tohumu Ne zaman ekilir, Ageratum houstonianum, Ageratum houstonianum Tohumu, Ajania pacifica, Alyssum maritimum, Antirrhinum majus, Vapur dumanı, vapur çiçeği