Tütün en çok hangi illerde yetişir?

tütün nerede yetişir?

Tütün en çok hangi illerde yetişir?

Tütün Haziran ayı ile Ağustos aylarında pembe renkli çiçekler açan bir kültür bitkisidir. Tütün çiçekleri bitkinin tepesinde salkım gibi durur. Tütütün gövdesi silindir, sik, tüylü, yapışkan olarak durur. Tütünün ana yurdu neresidir? ana yurdu Amerika’dır. Türkiye’de tütün ekim alanlarının % 48′, Ege Bölgesinde, % 28’i Güney Doğu Anadolu Bölgesinde, % 14’ü Karadeniz Bölgesinde, % 7’si Akdeniz Bölgesinde, % 7’si Marmara Bölgesinde, % 4’üde Doğu Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. En İyi Tütün nerede yetişir?

Tütün Bitkisi özellikle Kuzey Amerika’da, Meksika’da, ve Haiti’de yerliler tarafından tapınaklarda yakılarak dumanının çekildiği ve tedavi amaçlı kullanıldığı, Amerika’nın keşfinden sonra Cristof Colomb ve arkadaşları tarafından 1511 yılında Tabaccos (Petrus) adıyla İspanya ve Portekiz’e sokulduğu, 1560 yılında da, Fransa Büyükelçisi Jean NİCOT’un bu bitkiyi Fransız sarayına şifa verici bir bitki olarak tanıştırdığı, Fransa’dan sonra, Almanya’ya oradan da bütün dünyaya yayılması sebebiyle bilim damlarınca Jean NICOT isminden dolayı bitkinin içinde bulunan zehirli maddeye “NİKOTİN” adının verildiği ifade edilmektedir.

Tütün Çiekleri; Tüp şeklinde, pembemsi-kırmızı renkli, tüylü ve beş sivri dişli çiçeklere sahiptir

Türkiye’de Tütünün Tarihçesi

tütün nerede bulunmuştur

Ülkemizde tütünün tarihsel gelişiminin de, diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi yayılmaya yönelik bir seyir gösterdiği, 1601-1605 yılları arasında İngiliz, Venedik ve İspanyol gemici ve tacirleri tarafından İstanbul yolu ile Osmanlı topraklarına getirildiği bilinmektedir. Önceleri tedavi maksatlı olarak kullanılan bu bitkinin sonralarda keyif verici bir madde olarak kullanıldığı, iş düzeni ve sağlığı bozduğu gerekçeleriyle Osmanlı İmparatorluğu döneminde de, bugünkü adıyla TEKEL olan Duhan İdaresi tarafından kontrollü olarak satışının gerçekleştirildiği, bu hususta dönemin padişahları tarafından ise zaman zaman ise bir takım yasaklamalar getirildiği bilinmektedir.

Türkiye’de tütün hangi illerde yetişir?

Türkiye’de 5 bölgede tütün yetişmektedir. Tütün yetişen bölgeler ve iller aşağıdaki gibidir.

  1. Doğu Anadolu bölgesi (Malatya, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Hakkari)
  2. Ege bölgesi (Akhisar, Söke,Manisa,Denizli,Eşme civarı)
  3. Karadeniz bölgesi (Erbaa, Bafra, Samsun, Amasya, Trabzon civarı)
  4. Marmara Bölgesi (Balıkesir, Bursa, Bolu, İzmit çevresi)
  5. Trakya bölgesi (Keşan, Kırklareli çevresi)

Tütün Nerelerde Kullanılır?

Tütünün yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine, alkaloitler yeralır.

  • Böcek öldürücü olarak
  • Sigara imalatında
  • Tütün yağı yapında
  • Boya yapımında
  • Sabun yapımında vb kullanılmaktadır.

Türkiye’de Kaliteli Tütün Nerede Yetişir?

Artvin’den Sinop’a kadar uzayan bu sahil gerek arazinin jeolojik yapısı, gerekse ikliminin yumuşaklığı ve yağmurun fazlalığı ile yalnız Türkiye’de değil, bütün dünyada en nefis tütünlerin yetişmesine elverişlidir. Bu çevrenin ekim bölgelerinde yetişen yerli çeşitlerde en çok göze çarpan özellik, hepsinin zenepli grubuna bağlı olmasıdır.

Tütün ilk defa nerede bulunmuştur?

Tütün ekimi ve kullanımı, tarihsel süreç içerisinde irdelendiğinde, bu maddenin ana yurdunun Amerika olduğu, özellikle Kuzey Amerika’da, Meksika’da, ve Haiti’de yerliler tarafından tapınaklarda yakılarak dumanının çekildiği ve tedavi amaçlı kullanıldığı, Amerika’nın keşfinden sonra Cristof Colomb ve arkadaşları tarafından 1511 yılında Tabaccos (Petrus) adıyla İspanya ve Portekiz’e sokulduğu, 1560 yılında da, Fransa Büyükelçisi Jean NİCOT’un bu bitkiyi Fransız sarayına şifa verici bir bitki olarak tanıştırdığı, Fransa’dan
sonra, Almanya’ya oradan da bütün dünyaya yayılması sebebiyle bilim adamlarınca Jean NICOT isminden dolayı bitkinin içinde bulunan zehirli maddeye “NİKOTİN” adının verildiği ifade edilmektedir. Tütünün Tarihsel süreci incelendiğinde, tütün ekimi ve kullanımı ile çok daha fazla bilgiye ulaşmak elbette mümkün ve hatta başlı başına bir araştırma konusu. Ülkemizde tütünün tarihsel gelişiminin de, diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi yayılmaya yönelik bir seyir gösterdiği, 1601-1605 yılları arasında İngiliz, Venedik ve İspanyol gemici ve tacirleri tarafından İstanbul yolu ile Osmanlı topraklarına getirildiği bilinmektedir.

2 thoughts on “Tütün en çok hangi illerde yetişir?

Bir yanıt yazın