Zerdali Dikeni Çiçeği

Zerdali dikeni çiçeği belirli yörelerde farklı adlarla isimlendirilmeketdir. Zerali dikeni; güneş çiçeği, eşek dikeni adı ile de bilinir. Faraza Karadeniz yaylarında eşek, katır, at gibi hayvanların çoksevdiği bir bitkidir. Latincede Centaurea solstitialis L. olarak bilinir. Zerdali dikeni çiçekleri, Çanakkale-Ayvacık yöresi koyunlarından alınan elde eğirilmiş ilmelik yün halı iplikleri ve iki farklı mordan kullanılmıştır. zerdali dikeni Centaurea solstitialis ssp. solstitialis L. alt türünün çiçeklerinin doğal boyamacılıktakullanıldığı bilinmektedir. Zerdali dikeni türünün yaş haldeki çiçeklerinin Türkiye’de peptik ülsere karşı faydalı olduğu bilinir. Zerdali dikeni Centaurea solstitialis ssp. solstitialis L. bitkisinin çiçekleri, ilmelik yün halı iplikleri ve iki mordan kullanılmıştır.

Zerdali dikeni nerede yetişir?

Eşek dikeninin Türkiye ‘de yetiştiği yerler, Ege bölgesi, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişir.

Related Posts

bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir