Trakya bölgesinde farklı türde bitkiler yetişmektedir. Trakya’da çok yetişen veya ender görülen bitkiler hakkında bilgiler derledik. Türkiye’nin Trakya bölgesinin ekolojik yapısı, toprakları diğer bölgelere göre farklılık gösterebilir. Trakya bölgesinde gelenl olarak hangi bitkiler yetiştirilmektedir. Trakya bölgesinde en iyi yetişen bitkiler şunlardır.

Trakya’da neler yetişir?

Trakya bölgesi göz önüne alındığı zaman en önemli tarım ürünleri Buğday, Ayçiçeği ve Çeltik yetiştiriciliğidir. Trakya bölgesi topraklarında şu bitkiler yetişmektedir;

  • Buğday: Türkiye dünyanın önde gelen un ihracatçılarından birisidir. Buğday her alanda kullanılmaktadır. Buğday bitkisi yem sanayi ve ihracata konu olan beyaz et sektörünün de hububat talebi olmaktadır. Türkiye için önemli bir bitki türüdür. Verimin artırılmasıiçin sürekli desteklenmesi gereken bir alandır.
  • Ayçiçeği: Bitkisel yağ alanında önemli bir açığı kapatmaktadır. Trakya bölgesinde ayçiçeği yetiştiriciliği büyük önem taşımaktadır. Hemen hemen her bölgede ayçiçeği yetişmektedir.
  • Çeltik: Ülkemizin Trakya bölgesinde çeltik ekimlerinde ve verimde bir artış gözlenmektedir. Önemli bir bitkidir.

Trakya Bölgesinde yetişen bitki çeşitleri

Trakya Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri?

Haşhaş, kimyon ve anason en başta gelen türlerdir. Türkiye’de haşhaş, kimyon, safran çok eskiden beri kültürü yapılan bitkilerdir. Bunlara zaman içerisinde anason, rezene, kişniş, nane, fesleğen, çörekotu, çemen, kırmızıbiber, yağ gülü, çay, kudret narı ve şerbetçi otu eklenmiştir. Yakın zamanlarda biberiye, ekinezya, kebere, kekik, lavanta, papatya, şekerotu gibi bazı yeni bitkiler de kültüre alınanlar arasındadır. Çöven, sarı kantaron yanında kardelen, salep, göl soğanı, yılanyastığı, yılan bıçağı, zambak, ters lale ve lale gibi soğanlı bitkiler Trakya bölgesinde büyük öneme sahiptir.

Trakya Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri?

Bir yanıt yazın