3 mins read

Karaçam ağacı ne kadar sürede büyür?

Kara çam ağaçları Türkiye’de yetişebilir. Özellikle ormanlık alanlarda büyüme hızı ağacın yaşı ilerledikçe yavaş yavaş azalır. Toplu halde veya tek başına dikilirse ağaç uygun alanlarda yetişir. Her dem yeşil bir ağaç olarak bilinmektedir. Bu ağaçların yaprakları iğne yapraklıdır. Karaçam bir kozalaklı, kozalaklı. Karaçam, Türkiye’nin hemen hemen tüm coğrafi bölgelerinde bulunur. Karaçam (Pinus Nigra Arnold.) en yaygın çam türlerimizdendir.

Karaçam ağacı nerede iyi yetişir?

Büyüme açısından 400 ila 2100 metre yüksekliğe ulaşabilirler. Daha yaşlı karaçamlar (Pinus nigra Arnold.) gri, kalın, derin çatlaklı kabuğa sahiptir. Karaçam 40 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir ve 1 metreden fazla gövde çapına sahip olabilir. Ek olarak, karaçamların (Pinus nigra Arnold.) düzgün silindirik bir gövdesi vardır. Karaçamların taç yapısı aşırı büyümüş olma eğiliminde olmasına rağmen, yüksek rakımlarda ve sık meşverelerde dar ve küçüktür. Karaçam gençken çok hızla büyür.

Pinus nigra (kara çam ağacı) hakkında bilgiler?

Yaşı ilerledikçe büyüme hızı düşer. Karaçam ağaçları (Pinus Nigra Arnold.) toprak isteği açısından çok kanaatkâr bir ağaç türüdür. Karaçam ağacı derin topraklarda kazık kök, sığ ve sert olan topraklarda kalp kök sistemi meydana getirir.

Karaçam ağacı ne kadar sürede büyür, karaçam ağacı nerede yetişir

Nemli olan derin ağır balçıkla, kumlu-balçık ve balçıklı-kum topraklarda iyi bir gelişme ve büyüme gösterir. Saf karaçam ormanlarının (Pinus Nigra Arnold.) en çok kar ve yangınlar tehdit eder. Fırtına zararları sığ topraklarda ve seyrek gelişim gösterdiği alanlarda daha tehlikelidir. Karaçam ağacı hava muhalefeti olarak dona ve kuraklığa karşı mukavemeti yüksektir. Karaçam ağaçlarının (Pinus Nigra Arnold.) odunları dayanıklı, sert, reçineli ve yüksek kalitelidir. Ayrıca karaçam ağacının odunun işlenmesi kolay olduğundan dolayı yapı malzemesi olarak da kullanılır. Karaçam ağaçlarının ülkemizde ki alanı yaklaşık olarak 4.500.000 hektardır. Pinus ve nigra nedir? Karaçam ağacı ne işe yarar? >> Doğada dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür. Birçok ahşap objenin yapımında kullanılır. Teknolojik olarak kullanılabilen yüksek kaliteli ahşap yapıya sahiptir. Reçine elde edilir. Saçılma konileri yakacak odun olabilir. Kozalaklar çam fıstığı içerir,çam fıstığı elde edilir. Karaçam ağacı Parfüm yapımında kullanılır. Kirliliği önler ve hava kirliliğine karşı çok yararları vardır. Özellikle büyük şehirlerdeki tozun çoğunu toplar ve pis havayı temizler.

Pinus nigra (kara çam ağacı) nerede yetişir?

Trakya’da, Karadeniz’de (Doğu Karadeniz hariç), Ege’de, Marmara’da, Orta ve Doğu Anadolu’da bulunur. Bu, ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde gözlemlenebilir. Karaçam ülkemizde 400-2100 m rakımlarda bulunur.

Bir yanıt yazın