Sümbül Çiçeği Yetişme Koşulları

Sümbül çiçeklerinin bakımı; Sümbül göz alıcı renkleri olan, çok güzel bir görünüme sahip bir bahar çiçeğidir. Kokusu çok güzel olan bu çiçek ev ortamlarında rahat bir şekilde yetiştiği için çok fazla tercih edilir. Sümbül çiçeği soğanlı bir bitkidir ve dört mevsim açabilme özelliği vardır. Doğru bakım yapıldığı zaman evinize çok güzel koku verecek olan bu çiçek pek de sıcak olamayan bölgelerde yetişir. Yaz aylarında haftada 2 kış aylarında ise haftada bir kere sulanmalıdır. Doğru bakım yapıldığında her çiçek kolaylıkla büyür, çiçek açar ve evinize huzur katar. Sümbül bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

Sümbül Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

  • Sümbül rüzgara ve havanın akışına karşı direnci olamayan bir çiçek türüdür. Bu sebepten dolayı hava akımının olmadığı yerlerde olması gelişmesi açısından çok önemlidir.
  • Sümbül Çiçeği doğrudan güneş istemeyen bir çiçek olduğundan dolayı gölgelerde beklemesi daha iyi olur. Güneşten elbette faydalanmak isteyecektir. Sabah güneşini az miktarda görebileceği bir yere koymak çiçeğinize fayda sağlar.
  • Bulunduğu ortam minimum 15 derece olmalı ve bunun altında sıcaklığı olan yerde bulundurulmamalıdır.
  • Susuz bırakılmamalı ve aşırı su verilmemelidir. Yani denge sağlanmalıdır. Aşırı su yapraklarının düşmesine, sararmasına, susuzluk kurumasına neden olur.
  • Sümbülün yerleştirileceği toprak kumlu, gevşek ve bolca humuslu bir yapıda olmalıdır.
  •  Konulduğu saksının alt veya yan kısımlarında, fazla suyu def edecek delikler mutlaka bulunmalıdır.

SÜMBÜLLER 4 MEVSİM ÇİÇEK AÇAR VE GÜZEL KOKULU BİT TÜRDÜR.

Sümbül Çiçeği Renkleri

Sümbül çiçekleri hemen hemen her türlü renklerde vardır. Kapalı ve açık toonlarıile bir renk cümbüşü diyebiliriz.

Sümbül Çiçeği Saksıda Yetişir mi?

Sümbülleri saksıda yetiştirmek mümkündür. Evde balkonda bitkilerin tetişmesi kolaydır. Sümbül çiçeklerini saksıda bakmanız gerekiyrosa sık sık bitkilerin toprağı değiştirmek gereklidir. Sümbül çiçekleri büyüdükçe soğanlarıda büyür eğer soganların sığmayacağı bir saksı da ise daha büyük bir saksı ile değişimi gerekir.

Sümbül Ne Zaman Ekilir?

Sümbül çiçekleri Sonbahar ayında dikilmelidir. Sümbülleri esasında her mevsim dikebilirsiniz. Uygun soğan bulununca bitki dikilebilir. Bitkilerin ekimi elinizde sümbül kökü var ise istedğiniz zaman uygun hava koşulları ılışunca dikebilirsiniz.

Sümbül Çiçeği Bakımı

Bir yanıt yazın