Bambu Ağacı Evde Yetişirmi?

bambu çiçeği

Bambu Ağacı Evde Yetişirmi?

Saksıda Bambu Çiçeği Yetiştirme

Sürekli yeşil olan bir bitki türüdür. Bambu çiçeği; Orta Afrika’ya özgü zambakgiller ailesinden bir bitki çeşididir. Boyları 100 cm kadar uzayabilir. Hindistan civarında yetişir. Ana vatanı orasıdır. Çok fazla sulama istemeyen bir bitkidir. Bambu çiçeği her ortamda rahatlıkla yetişir. Koyulan yere hemen uyum sağlar. Aylık gübreleme yapabilirsiniz. Bambu ağaçlarını satıl almaya kara verirseniz bitkinin renginin yeşil olmasına ve yapraklarının kurumamuş olmasına dikkat ediniz

evde bambu çiçeği

Bambu Çiçekleri Nasıl Çoğaltılır?

  1. Bambu ağacı evlerinizde çelikleme yöntemiyle ya da bambu tohumu kullanılarak yetiştirilen bir bitkidir.
  2. Bambu bitkisinde çelikle yetiştirmek isterseniz bir bambu sürgünü kullanılmaktadır.
  3. Ana dal üzerinden çıkan sürgün dikkatli bir şekilde kesildikten sonra gövdedeki kesik kısmın hava almasını engellemeniz gerekir.
  4. Alınan çeliğin alt yapraklarının temizlenme işlemi yapılır.
  5. Bir suyun içerisine atılarak köklenmesi beklenir.
  6. Köklenmiş olan bambu bitkisini su içinde yetiştirmek için cam vazoya taş atabilirsiniz. İçine taş koymanız daha iyi kök salşmasını sağlar.
  7. Köklenen bambu çiçeğini toprakta yetiştirmek için torf, bahçe toprağı ve kum eşit oranda karıştırılabilir.
  8. Çakıl taşı veya lav ile bir taban hazırlandıktan sonra saksı yarısına kadar toprakla doldurulur ve bir miktar su ile ıslatılır.
  9. Bambu bitkisi saksıya dikitlikten sonra çevresi toprakla doldurulup hafifçe bastırılarak yerleşmesi sağlanır.
  10. Bu işlemlerden sonra bambu çiçeği aydınlık ve ılık bir ortamda, odanıza güzel bir enerji katar.

Bambu Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambu Çiçeği Bakımı Bambu yaprakları sararırsa, kurumaya başlarsa bunlar Bambu bitkisinin susuz kaldığı anlamına gelir. Direkt güneş ışıkları ile teması uygun değildir. Sağlık bir Bambu görmek için; ölü, sararmış yaprak, kıırlmış parçaları keskin budama makasıyla almalısınız. Budamayı yaptıkltan sonra sirkeli pamuk ile budamayı yaptığınız bölgeyi sterilize edebilirsiniz.

Bambu’dan neler yapılır?

Bambu çiçeğinden kağıt ürünleri, müzik aletleri, inşaat malzemeleri, ev ve bahçe eşyası, süs eşyaları gibi alanlardana bambu bitkisinden yararlanılır. Bambu yukarıda saydığımız gibi çok çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Kapalı ortamlarda rahatlıkla yetişen bir bitki çeşididir.

Bir yanıt yazın