Saksı çiçeklerinin bakımı ve yetiştirilmesi

Saksıda yetiştirilen bitkilern canlı ve gösterişli olması için çiçeğin türlerine göre ortamlarının iyi belirlenmesi gerekmektedir. Saksı çiçekleri evinizde veya ofisinizde ise kaloifer veya klima gibi direkt ısıya maruz kalacak bir yere koymayınız. Bakımı yapılacak bitkilerin hepsine aynı kural ve kaideleri uygulayamazsanız. Bu yüzden saksıda yetişen bitkilerinde belirli başlıklar altında toplanması gerekmektedir.

saksı çiçekleri resimleri

Saksı çiçeklerinde budama nasıl yapılır?

Gövdeleri odunsu yapıda ve fazla boylanma özelliğinde olan iç mekân süs bitkilerini bodurlaştırmak ve alt kısımlardan başlayarak dallanmalarını sağlamak için budama yapmak gerekir. Bitkiler aynı zamanda üretimde kullanılacak materyali sağlamak amacıyla da budanabilir. Budama zamanı türlere bağlı olarak değişmekle birlikte, bitkiler genelde saksı değiştirme sırasında veya en iyisi ilkbaharda yeni gelişme başlamadan önce budanır. Bazı bitkilerin budaması ise çiçeklerinin geçme döneminde yapılır. Bitkiye hem şekil vermek hem de bitkiyi gençleştirmek için budama kısa yapılmalı, yani dallar 3-4 göz üzerinde kesilmelidir. Büyüme döneminde daha hızlı gelişen üst sürgünleri zayıflatmak için yumuşak tepe sürgünleri almakla yan dallarının daha iyi gelişmesi ve daha bol çiçeklenme sağlanır. Bazı bitkilerde iki çiçek arandığından yan tomurcukların koparılması (veya teklenmesi) ile uç tomurcuklar daha güçlü büyür ve daha iri, güzel çiçekler elde edilir. Öte yandan, bitkinin üzerinde bulunan ve açıp geçen çiçekleri bırakmak doğru olmaz çünkü bunların bırakılması ile hem çiçeğin gücü azalır hem de görünüşü bozulur. Bu nedenle geçmiş çiçekler, sapları ile birlikte kesilip uzaklaştırılmalıdır.

saksı bitkisi budama teknikleri

Yüksek sıcaklık isteyen saksı bitkileri

Tropikal kökenli bitkiler bu grupta yer alır. Kışın 16-20 0C, yazın ise 18-25 0C sıcaklık, genel olarak %80-85 orantılı nem ve çoğunlukla yarı gölge veya gölge yerlerde iyi gelişme gösterir. Yüksek sıcaklık isteyen bitki türleri; ananas, anthurium, aphelandra, caladium, codiaeum, dieffenbachia, dracaena, maranta, spathiphylium.

Orta sıcaklık isteyen saksı bitkileri

Kışın 8-15 0C, yazın ise 15-18 0C sıcaklık veya daha yüksek sıcaklıkta aydınlık ve havadar yerlere gereksinim gösterir. Orta sıcaklık isteyen saksı bitkileri çeşitleri; begonia rex, cyclamen, ficus, monstera, poinsettia, primula vb.

Düşük sıcaklık isteyen saksı bitkileri

Kışın 5-8 0C sıcaklıktaki iç mekânlarda, yazın ise bahçelerde yetiştirilebilen bitkilerdir. Bu bitkiler için en uygun yaz mevsimi sıcaklığı 15-20 0C’dir. Düşük sıcaklıkta yetişen saksı bitki türleri; agave, aloe, asparagus, bougainvillea, campanula, fatsia, fuchsia, punica, sedum vb.

saksı çiçeği bakımı ve ilaçlama

Saksı çiçeklerinde Işık İsteği

Saksı çieklerine güneş ışıklarıdirekt temas etse dahi zarar vermez. Saksı çiçeklerinin gelişmesi için uygun miktarda ışık sağlanması gerekir. Bitkinin gelişimi için ışık çok önemlidir. Söz konusu bitkiler çok karanlık bir yere konulduğunda bitki sağlıklı görüntüsünü kaybeder. Karanlık yerlere bitki konursa ışıklandırma ile ışıkisteği giderilmelidir. Meselan florasan lamba yakılabilir. Eğer çiçekler karanlık bir yere konulmak zorunda kalırsa bu sorun yapay bir ışık kullanılarak çözümlenebilir. Bitkiler başka bir odadan yansıtılmış ışık sağlanan bir yere konulduğu zaman daha iyi gelişir.

evde saksı bitkileri bakımı

Saksı bitkileri nasıl sulanmalıdır?

Saksı bitkilerinde sulamada dikkatedilecek en önemli husus şudur; saksı toprağı sürekli nemli olmak zorundadır. Bu söylemden sonra sulama ile alakalı değerlendirme yapabilirsiniz. Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne kadar olacağını tespit etmek için parmaklar ile kontrol edilerek sulama yapılabilir. Bu basit yöntemle birlikte saksının dibi ve altındaki tabak da sık sık kontrol edilmelidir. Sulama yapılan saksı çiçek ve bitklerinin sulama işlemi yapılırken saksının dibinde su kalmamasına önem vermeniz önerilir.

Saksı bitkilerini ilaçlama yöntemi

Bitkiler hastalandıklarında ya da zararlılar için ilaçlama yapılmalıdır. Asıl önemli olan kültürel mücadele ile onları hastalık ve zararlılardan korumaktır. Bitlenmiş, böceklenmiş ya da pamukçukların oluştuğu bitkiler, bulundukları ortamda diğer çiçeklerden uzaklaştırılmalıdır. İlaçlama dikkatli yapılmalı, ilaç dozu iyi ayarlanmalıdır. İlaçlama esnasında ellerimize eldiven takmalı ve gerekirse ağzımıza da maske
takmaya özen gösterilmelidir. daha fazla bilgi >>

Saksı değişimi neden yapılır?

  1. İçerisinde belirli miktarda toprak bulunan kaplardaki (saksı, kasa, çanak vb.) bitki besin maddelerinin bir süre sonra bitki tarafından alınabilirliğinin azalması.
  2. Toprak pH’ının saksıya verilen su ve gübrelerle bitkinin isteğine uygun olmayacak şekilde değişmesi.
  3. Bitkinin toprak üstü kısmı ile birlikte köklerinin de gelişmesi ve saksının zamanla yetersiz duruma gelmesi.
Saksı çiçekleri bakımı nasıl yapılır?

Saksı çiçekleri bakımı nasıl yapılır?” üzerine 3 düşünce

Bir cevap yazın