Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan kökünün aşağıdaki hastalıklara iyi geldiği iddia edilmektedir. Çeşitli rahatsızlıklarınız için yetklili kurum ve kuruluşlardan destek almanız önerilir.

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 2. Ses kısıklığınafaydalıdır
 3. Balgam sökülmesi için tercih edilir
 4. Öksürük gibi rahatsızlıklarında kullanılır
 5. Ateş düşürür.
 6. Hücrelerdeki tahrişe bağlı ağrıları azaltır
 7. İdrar söktürücü etkisi vardır
 8. Mide hastalıklarında faydalıdır.
 9. Kabızlığa karşıetkilidir
 10. Kramp çözücü olarak kullanılabilir.
 11. Siroz gibi karaciğer hastalıklarına faydalıdır.
 12. Akne ye iyi gelir
 13. Sivilce hastalıklarına vaydalıdır
 14. Sedef hastalığı gbi cilt problemi olanlara yararlıdır.

Meyan Kökü Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Irmak kenarlarında, sulak alanlarda yetişen bu bitkinin en uzunu 150 cm civarında boy atabilmektedir. Türkiye’de yetişen meyan bitkisinin 5 farklı türü bulunmaktadır. Çeşitli hastalıklarda destekleyici faydalarının olduğu söylenmektedir. Meyan kökü Fabaceae familyasından Glycyrrhizaglabra L. Türünün toprak altı kuru kök ve rizomlarıdır. Bu rizom ve kökler hafif tatlımsı lezzette olup orta çağdan bu yana bilinen bir bitkidir. Ülkemiz de beş türü yetişmekte ancak bunlardan sadece bir tanesinin tıbbi değeri bulunmamktadır.

meyan bitkisi nedir

Türkiye’de Meyan Kökü Nerelerde Yetişir?

Ülkemizdeki yayılışı için genel bir ifade ile Trakya ve Marmara Bölgesi ile Karadeniz sahil şeridi hariç Anadolu’nun hemen her yerinde alüvyonal vadi tabanlarında, orman açıklıklarında, maki ve step alanların da bulunur. Ancak Karadeniz bölgesinin iç kesimleri, Orta ve Doğu Anadolu’da münferit yayılış göstermektedir. Özellikle nehir ve dere kenarlarındaki kumluklarda yetişir. Meyan Kökü nerelerde kullanılmaktadır.

Meyan Kökü Ne İçin Kullanılır?

Meyan kökleri kola imalatında katkı maddesi olarak, bira üretiminde ise biralara köpük verilmesinde kullanılır. İlaç sanayinde, sigara üretiminde, şekerleme sanayin de ve izolasyon maddesi olarak kullanım alanları da mevcuttur. Meyan kökünü tedavi amaçlı bir şekilde kullanmak için lütfen Doktorlara müracaat ediniz.

Meyan Kökünün Zararları nedir?

Binçsiz bir şekilde kullanılması tavsiye edilmez. Bu bitki çok kullanılırsa yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Vücuda zarar verebilir. İnsan vücudunda sıvı birikmesine sebep olabilir. Meyan kökü böbrek rahatsızlığına yol açabilir. Bu şifalı bitkinin faydaları kadar zararları da bulunabilir. Tansiyon hastalarının kullanmaması önerilir. Anemi hastalığı bulunanlar kullanmamalıdır.

Meyan Şerbeti Nedir?

Meyan türlerinden Glycyrrhiza glabra L. kullanılarak elde edilen ve tarçın, karanfil ve gülsuyu ilavesiyle hazırlanan meyan şerbeti, yaz aylarında, dini açıdan önemli günlerde ve ramazan ayında tüketilir.

Meyan Kökü Bitkisi Hakkında Bilgiler

Meyan Kökü Bitkisi Hakkında Bilgiler” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın