Parmak Otu Çeşitleri Nelerdir?

parmak otu ne işe yarar

Parmak Otu Çeşitleri Nelerdir?

Parmak otu bitkileri olarak bilinen beş parmak otu, çilek otu, uluslar arası ismi ile potentilla bitkisi türleri rananculuslara benzeyen çok yıllık bir bitki olarak bilinir. Parmak otu bitkisi yaprağını döker ve köklü bir bitki çeşididir. Parmak otunun yaprakları 12 santimetre civarındadır. Yaprakçıkları ise parlak ve genellikle kenarları dişli olarak büyürler. Parmak otu çiçekleri; parmak otunun çiçekleri yaz başında açıp sonbahar ortalarına kadar sürmektedir. Parmak otu çiçekleri iri ve tek tektir. Beş taç yaprağı olan çiçeklerin renkleri sarı, kırmızı, turuncu olabilir. Çiçek renklerinden dolayı çok dikkat çeken bir bitkidir.

Parmak Otu Bitkisinin Türleri

Potentilla atrosanquinea: Bu parmak otu çeşidi; Himalaya kökenlidir. 45 cm kadar boy yapar ve yaprakları çilek yapraklarına benzemektedir. Bu bitrkri çeşidr, çok yıllık olan bu türün çiçekleri kırmızıpurpur renkli, yalın ve çok dallanmış gövdeler üzerinde yer alır. İlkbaharda kök parçaları ile ya da sonbaharda çeliklerle yapılır. Güneşli yerlerde ve kuru fakir topraklarda iyi yetişir. Birçok çeşidi ve melezi bulunmaktadır. Potentilla atrosanquinea “Etma” çeşidinin yaprakları gümüşi renkli, çiçekleri koyu kırmızıdır. Bitki 45 cm boy yapabilir. Potentilla atrosanquinea “Gibson’s Scarlet” çeşidi 45 cm boyunda çiçekleri kan kırmızısı olan bitki türdür. Potentilla atrosanquinea “Mons. Rouillard’’ çeşidi 45 cm boyunda ve çiçekleri bakır kırmızı renkli ve katmerlidir.

parmak otu türleri

Potentilla, Parmak otu, Beş parmak otu, çilek otu

Potentilla nepalensis: Parmakotu bitkisinn bu çeşidi ise ; Himalaya kökenlidir. Bitki 60 cm boyunda, çok yıllık bir bitkidir. Yazın açan çiçekleri kiraz kırmızısı rengindedir. Yaprakları çok dişli, yaprakçıkları 7,5 cm uzunluğundadır. İlk türün yapraklarını andırır, aynı görünüm ve isteklere sahiptir. Güzel çeşitleri vardır. Potentilla nepalensis “Miss Willmott” çeşidi 30 cm boyunda ve karmen rengi çiçeklere sahiptir. Potentilla nepalensis “Roxana” çeşidi 30 cm boyunda ve koyu kırmızı renkli çiçeklere sahiptir.

Potentilla nitida: Bitkinin yetişme yerleri; Doğu Alplerde kalker kayaları üzerinde yaşayan çok yıllık bir türdür. Çiçekler yaz başında açar ve koyu, balık pulu-pembemsi renklidir ve yaban gülünü andırır. 2,5 cm uzunluğunda, üç loblu ve derin parçalara ayrılmış açık gümüşi yeşil yaprakları ile bir halı görünümü oluşturur. Potentilla nitida “Rubra”: Çiçekleri çok daha koyu-pembe renkli, ana türe göre ise daha bol çiçeklidir.

Potentilla recta: Güney Avrupa kökenlidir. 45 ile 60 cm boyunda çok yılık bir bitkidir. Yazın açan çiçekleri 2,5 cm uzunluğunda, son sürgünlerin üzerinde ve limon-sarısıdır. Palmiyemsi yaprakları ince yapraklara ayrılmıştır. Güneşli, yarı gölge yerlerde ve kuru topraklarda iyi gelişir. Üretimleri ilkbahar veya sonbaharda kök parçaları ile ve Nisanda açık alanda tohum ekimi ile olur. “Warrenii” ve “Macrantha”: Çiçekleri altın sarısı renginde, yalın ve büyüktür. Bitki 45 cm kadar boy yapabilir.

Potentilla buccoana: Kalın, dik gövdeli, 25 ile 60 cm boyunda çok yıllık
bitkilerdir. Yapraklar bileşik üç parçalı, yapraklar ters yumurtamsı veya
dikdörtgensi ters yumurta şeklindedir. Yaprakların kenarları kaba kertikli dişli, basık ince tüylü, grimsi yeşil renklidir. Çiçekler Haziran ile Temmuz aylarında açar ve sarı renklidir. Meyve aken durumundadır.

Potentilla cinerea: Sürünücü bitkilerdir. Eğrelti benzeri 5 yaprakçığa bölünmüş, 5–15 cm yüksekliğinde yaprakları vardır. İlkbahar ve yaz aylarında çiçek açar. Sisli kıyı bölgelerinde kuvvetli ve hızlı büyür. Kışın rengi kahverengiye dönerek büyümesi yavaşlar. Güneş ve gölge yerleri sever. Ilıman bölgelere daha iyi adapte olur. Bu türü dikmekisterseniz 25 cm aralıkla dikimleri yapmalısınız.

Potentilla aurea: Bu bitki çeşidi ise çime benzemeketdir, çiçekli gövdeleri seyrek basık ince tüylerle örtülüdür. Yapraklar bileşik üç parçalı, yaprakçıklar ters yumurtamsı, uçta 3 veya 5 dişli ve kenarları seyrek basık ince tüylerle örtülüdür. Çiçekler uçta yalancı şemsiye durumunda ve sarı renklidir. Çiçeklenme zamanı mayıstemmuz aylarıdır.

Bir yanıt yazın