Meşe Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

meşe ağacı tohumu

Meşe Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de yetişen meşe ağacı türleri

Dünya çağında meşe ağacının 300’e yakın türü olduğu bilinmektedir. Latince’de Quercus olarak bilinen meşe ağaçları yaprak döken meşeler kızıl ve ak meşe olmak üzere iki gruba ayrılır. Kızıl meşelerin yaprakları loblu ve noktalı, formları ise piramit şeklindedir. Ak meşelerin ise yuvarlak, loblu yaprakları vardır.

meşe ağacı yaprağı

Meşe Ağaçlarının Türleri Nelerdir?

  • Pırnal Meşesi Herdem yeşil meşe ağacı (Quercus ilex)

Kurak toprakların ağacı olarak bilinen meşe pırnal meşe ağacı Türkiye’de Akdeniz ile Eğe bölgelerinde iyi yetişmektedir. Sıcaklıklara dayanır yani sıcak havaları sever yalnız donlara karşı etkilenen bir türdür. Ege ve Akdeniz kıyılarında deniz soğuklarına karşı sorun yaşamaz. Quercus ilex yani Pırnal Meşe ağacı 20 metreye kadar uzamaktadır. Pırnal Meşe ağacının tohumları yenilmektedir. Pırnal meşe ağacı Tohum ile üretilen bir bitki türüdür. Eylül aylarında tohumlar.

  • Bataklık Meşe ağacı – Egzotik meşe (Quercus palustris)

Bataklık meşe ağaçları güneşli yerleri sever, rutubetli alanlarda iyi yetişir. Sonbahar aylarında yaprak renkleri kırmızı tonlar abürünür güzel görüntüler sağlar. Sonbaharda tohum olarak ekilebilir. Ekilerek büyüyen bir ağaç türüdür.

  • Ak Meşe Ağacı – Saplı Meşe (Quercus robur)

Ak meşe olarak bilinen bazende saplı meşe diye adlandırılan meşe ağacı türü Batı Karadeniz, İç Anadolu ile Marmara bölgelerinden hakim bir görüntü sağlar. Ak Meşe ağaçları 1000 metrenin üstünde yüksek alanlarda bile yetişmektedir. Su baskınlarına ve erozyona karşı büyük fayda sağlar. Sonbahar aylarında yaprakalrının rengi kahverengi olmaktadır. Tohumları toplandıktan sonra ekilmelidir. Ak meşe ağacının çiçeklenme dönemi Nisan ile Mayıs aylarıdır. Kazık kök yaparlar.

  • Kırmızı Amerikan meşesi (Quercus rubra)

Kırmızı Amerikan meşeleri fazla toprak seçmezler. Belgrat ormanlarında çok fazla yetişmektedir. Kazık köklü olup yaprakları sonbahar aylarında portakal renklerine bürünmektedir. Bu meşe ağacı türünün meyveleri iki yılda olgunlaşır. Tohumla üretilen bir meşe türüdür. Ekimi ilkbahar aylarında yapılırsa güzel olur. Ilıman iklimlerde yetişmeyi tercih eder donlara karşı duyarlı olarakbilinir.

amerikan meşe ağacı

Meşe ağacı üretimi ve yetiştirilmesi

Meşe ağaç çeşitleri tohum ile üretilen bir ağaç türüdür. Meşe ağacı tohumları Ekim ile Kasım aylarında olgunluğa erişir. Meşe tohumları hemen ekim yapılmayacaksa bir torba içinde nemli bir ortamda saklanmalıdır. Meşe ekimi ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Tohum ekimi yapılırken enaz 5 cm derine gömülmesi uygundur.

4 thoughts on “Meşe Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın