Kayın Ağacı Nedir?

Kayın ağacı Asya, Avrupa, Amerika ülkelerinde doğal ormanlık alanlarda yetişebilmektedir. Kayın Ağacı; geniş tepeli, uzun boylu, kubbeli, düzgün gri kabukları olan yeşil ağaçlardır. Kayın ağacının yaprakları; sade, oval biçimli, kenarları dişli veya tamdır. Kayın ağacı çiçekleri; Erkek çiçekler alt yaprakların, dişi çiçekler üst yaprakların koltuğunda bulunur. Çiçekleri küçük ve gösterişsizdir. Meyveleri ilginçtir ve alman fıstığı olarak bilinir. Kayın Ağacı Meyvesi; Kayın meyveleri Alman fıstığı olarak bilinir güneş ışıklarını sever, gölgelerde de yetişebilir. Kayın ağaçları halk arasında Ormanın Kraliçesi olarak bilinmektedir.

kayın ağacı nedir

Kayın Ağacının Üretimi

Kayın ağaçları tohum ve aşı ile üretilmekte olan ağaç türlerindendir. Kayınların tohumları sonbaharda toplanır ve hemen ekilir. Tohum temini sırasında dikkat edilecek nokta kayınlar her yıl tohum bağlamazlar. ortalama 5 yılda bir tohum bağlamaktadırlar. Aşı ile üretimde ise yandan aşı ya da yarm aşı yöntemi kullanılır.

Kayın Ağacının Türleri Nelerdir?

Dünyanın bir çok yerinden ve Türkiye’de yetişen kayın ağaçlarının 2 farklı türü vardır. Bunlar Doğu Kayını ve Batı Kayını olaak bilinmektedir.

  • Doğu Kayını (Fagus orientalis)

Fagus orientalis adlandırılan doğu kayın ağacı Avrupa, Balkanlar ve ülkemizde Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yayılış gösterir. Besince zengin topraklarda ve iyi drenajlı yerlerde gelişimi iyidir. Kumlu ve kireçli topraklarda da gelişimi iyidir. Deniz ikliminden hoşlanır. Soğuğa dayanıklıdır. Yayvan geniş bir tepe oluşturur. Yarı gölgeden hoşlanır. Yazın yeşil bitkilerdir. Tohumla üretilir. Sonbaharda toplanan tohumlar iki ay kadar soğuk katlamadan hemen sonra vakit kaybetmeden erken ilkbaharda ekilmelidir. Park ve bahçelerde grup veya tek olarak kullanılır. Kirli havaya dayanıklıdır.

  • Batı kayını (Fagus sylvatica)

Fagus sylvatica olarak bilinen batı kayın ağacı bütün Avrupa’ da doğal olarak yetişmektedir. Genellikle her toprakta yetişir. Ancak iyi drenajlı topraklarda güzel yetişmektedir. Geç donlara karşı duyarlıdır. Yarı gölge ortamlardan hoşlanır. Meyveleri kasım gibi olgunlaşır. Tohumla üretilir. Bir kilogramda 3000 adet tohum bulunur. Tohumlar üç köşeli, koyu kahverenkli ve sert kabukludur. Tohumlar çimlenme yeteneğini çabuk kaybederler.

Kayın Ağacı Nerelerde Kullanılır?

Sürekli fakat orta derecede nemli madensel besin maddelerince ve humusça zengin toprakları sever. En büyük düşmanı don ve kuraktır.
Mobilya, kontrplak, parke, ambalaj sandığı maden direği, kömür, emprenye edildiği zaman travers imali ve yakacak odun olarak kullılmaktadır.
Fagus silvatica (Avrupa Kayını)’nın da ülkemizde yayılışı bilinmektedir.

Kayın Ağacının Özellikleri

Kayın Ağacının Özellikleri” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın