Katalpa Ağacı Nedir? Nerelerde Yetişir?

katalpa ağacı nedir

Katalpa Ağacı Nedir? Nerelerde Yetişir?

Katalpa Ağacı Hakkında Bilgi

Gösterişli çiçekleri, harika yaprakları olan bu sebeplede peyzaj düzenlemede sıkça tercih edilen, yazın yeşil olarak kalan Anavatanı Kuzey Amerika olan bu bitkinin diğer isimleri sigara veya puro ağacı olarakta bilinmektedir. Katalpa ağacının latince ismi Catalpa olarak bilinir. Katalpa ağacı; kısa gövdeli yuvarlak ve seyrek bir taca sahiptir. Yaprakları yürek şeklinde, ucu sivri, ortalama 15 cm genişlik ve uzunluğa sahiptir. Katalpa ağacının yaprak rengi; açık yeşil olarak durur. Yapraklar büyük ve 3 lobludur.

katalpa, puro, sigara, catalpa ağacı yaprağı ve çiçeği

Katalpa Ağacı Çiçek Açar Mı?

Katalpa ağacı özellikle sokak ağaçlandırılmasında çok fazla tercih edilmektedir. Katalpa ağacı çiçekleri türlere göre değişmekle beraber beyaz, pembe, sarı renklerde açmaktadır. Katalpa ağacı Temmuz ayında çiçeklenir. Çiçekler beyaz renkli ve bileşik salkım şeklindedir. Meyvesi ince uzun, silindir biçimlidir, sigara ya da puroya benzemektedir. İçerisinde yassı tohumlar vardır.

Catalpa Ağacının Türleri Nelerdir?

Bilinen bir türü olan bu ağaç peyzaj çalışmalarında çok tercih edilir. Temmuz aylarında çiçeklenmektedir. Sarı, Pembe ve Beyaz çiçekler açmaktadır.

Katalpa Ağacı Nerede Yetişir?

Katalpa ağacı her tür toprakta yetişmek uygun diyebiliriz. Katalpa ağacı yüksek nem ve kuvvetli topraklarda olmayı sever. Ağacın bulunduğu yerin aydınlıkolması önemlidir. Katalpa ağacı ılıman iklimlerde yetişmeyi tercih eder. İlkbahar donlarından etkilenir. Yapraklarının büyük olması nedeniyle fazla rüzgârlı yerlerden hoşlanmazlar. İyi bir park ağacıdır. Kent iklimine dayanıklıdır. Katalpa ağacını grup hâlinde dikebilrisiniz. Katalpa ağacı çim alanların üzerinde ve bina, villa, bahçe içerisinde çokiyi bir görüntü sağlamaktadır.

Puro ya da sigara ağacı Catalpa bignonioides

Puro (Sigara) ağacının anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinir. Puro ağacı Türkiye’de de yetişmektedir. Katalpa ağacının sevdiği toprak türü; humuslu ve taze toprakları sever. Kurak, kuru, kumlu ve hafif balçıklı topraklarda yetiştirmeye uygundur. Şiddetli donlardan zarar görür. Sıcak ve ılıman iklimlerden hoşlanır. Geniş ve yuvarlak bir taç oluşturur. Işıklı ortamlardan hoşlanır. Katalpa Ağacı Çiçekleri çok güzel kokmaktadır. Katalpa Ağacının Meyveleri sonbaharda kahverengi olunca olgunlaşır. Yassı olan tohumları çift taraflı tüy demetli ve boldur. Tohumla üretilir.

Catalpa Ağacı üretim teknikleri

Süs bitkileri, Süs ağaçları kategorsine girmektedir. Tohum, çelik ve aşı ile olur. Tohumlara herhangi bir ön işlem uygulamaya gerek yoktur. İlkbaharda ekilirler. Tohumlar kış aylarında oda sıcaklığında depolanmalıdır. Tohumlar 2–3 haftada çimlenir. İlk yıl yarım metre kadar boylanırlar. Birinci yılın sonunda şaşırtılır ve budanırsa bir sonraki yıl 1 m boy yapar. Çelikle üretimde ise, yazın sonlarına doğru yeşil çelik olarak alınmalıdır. Sonbaharda kök çelikleri ile de üretilebilir. Kültür formlarının üretiminde İngiliz aşı yöntemi ile üretim yapılır.

2 thoughts on “Katalpa Ağacı Nedir? Nerelerde Yetişir?

Bir yanıt yazın