Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

cactus kaktüs bitkisi

Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Kaktüs Bitkisi Nasıl Yetiştirilmelidir?

çiçek açan katüs çeşitleri isimleri

Türkiye’de çokça tercih edilen Kaktüs (catus) bitkisi özellikle kapalı ortamlarda ev, ofis, balkon, salon gibi yerlerde süs bitkisi olarak tercih edilmektedir. Kaktüs bitkisinin çiçek açan türleride mevcuttur. Uzun süre suya ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Kaktüslerin ana vatanı Amerika Kıtası ve yöresindeki adalardır. Özellikle Meksika’dan Peru’ya kadar olan alana yayılmıştır. Avrupa ülkelerinin bu bitkiyle tanışması 17. yy da olmuştur. Kaktüs (adromischus) bitkisi adını, Yunanca’da dikenli bitki anlamına gelen kaktos kelimesinden almıştır. Adından da anlaşılacağı gibi yaprakları kaybolarak gerilemiş ve yerini dikenler almıştır. Dikenler düz ve uzun, çengelli, tarak, beyaz veya renkli saç benzeri olabilir. Kaktüslerin dış epidermisleri genellikle kalındır. Bu yüzeyler dikenler ve dikenimsi bir yapıyla örtülmüştür. Dikenler şemsiye görevi yapar. Edipermis altında ince bir tabaka halinde fotosentez yapan hücreler vardır. Bitkinin diğer kısımları su parankimasından ibarettir.

saksıda kaktüs yetiştirme ve bakımı

Kaktüs Bitkisinin Çiçekleri Hangi Renklerde Açar?

Kaktüs bitkisinin çiçekleri genellikle gösterişli ve parlaktır. Sarı, kırmızı, beyaz noktalı veya mavimsi yeşil renkli çiçekleri vardır. Çiçekler bazı türlerde sadece gece açar ve bir gece açık kalır. Kaktüslerde fotosentez yüzeyini artıran, girintili çıkıntılı bazal ve dal ucu rozet şeklinde olan dizilimler bulunur. Bu yapılara krista ve tüberkül adı verilir. Kaktüslerde
yaprakların görevleri gövde tarafından yürütülür.

Kaktüsün Sulaması Nasıl Yapılır?

Tüm kaktüs familyası türleri sukkulent bitkilerdir. Sukkulent bitkiler, gövde veya yapraklarındaki özel etli dokularda su tutma ve biriktirme yeteneğinde olan bitkilerdir. Ancak tüm sukkulent bitkiler kaktüs değildir. Bitkiler dünyasının birçok familyasında az veya çok sayıda sukkulent tür bulunur. Kaktüsler, ışık ya da suyun az olduğu dönemlerde hayatta kalmayı başaracak su tutma özelliğine sahiptir. Bunun yanında, aşırı su kaybını engelleyebilecek şekilde gözeneklerini kapatmak, fotosentez işlemini gece de sürdürebilmek gibi, bazı yetenekleri de elişmiştir. Hemen hemen tüm kaktüslerin gövdeleri sukkulenttir. Yani suyu gövdelerinde biriktirirler.

Çiçek Açan Kaktüs Çeşitleri Nelerdir?

Kaktüs Çeşitleri Hakkında Bilgiler, Kaç Çeşit Kaktüs vardır?

  • C. Triebneri: Bodur çalı cinsidir. Yapraklar çivi gibi sap ise dardır. Yeşilimsi kırmızı küçük birden fazla çiçek, çiçek sapı üzerinde boylu boyunca sıralanmıştır.
  • Rebutia: En popüler kaktüs türlerindendir. Açtığı rengârenk çiçekleri ile dikkat çeker. Huni şeklinde olan çiçekleri genellikle gündüz açar ve geceleri kapanır. Çiçeklenme, yaz mevsiminde olur ve genellikle 5–6 gün çiçekli olarak kalır. Rebutia colorea’nın önemli çeşitleri
  • Rebutia eos
  • Rebutia donaldiana
  • Rebutia espinosae
  • Rebutia marsoneri
  • Rebutia flavistyla
  • Cephalocereus: Sütun biçiminde diklemesine gelişen türdür. Kimi zamandallanarak gövdelerini kaplayan sert dikenleri; kaktüsün tepesine doğru saç gibi uzayarak elastiki, yumuşak ipeksi lifler halini alan ilginç görünüşlü bitkilerdir.

Kaktüs Bitkisi Bakımı

Kaktüsler uzun yıllar yaşayabilen ve binlerce türe sahip olan bir familyadır. Değişik dikenlere, şekillere ve büyüklüklere sahiptirler. Herkesin bildiği bu bitkilerin bakımı oldukça kolaydır. Peki kaktüs bakımı nasıldır? Kaktüs bakımında en önemli olan konu bitkinin konumunu doğal ortamına yakın bir şekilde planlamanızdır. Toprak, sulama, gün ışığı kaktüs bakımı açısından çok önemli hususlardır. Aşağıda kaktüs bakımı hakkında önemli bilgilerden bahsedeceğiz;

Evde Kaktüs Yetiştirme

Kaktüsler güneş ışığına oldukça çok ihtiyaç duyarlar. Bu bitkilerinin sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için güneşlenme sürelerinin uzun tutulması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü kaktüs bitkinizi evin güney cephesine, güneşi alan yere konumlandırmalısınız. Güneş alan bölgeler kaktüs bitkileri için ideal olan yerledir. Mümkün olduğunca pencereye yakın yerlere koyabilirsiniz.

Katüs Hakkında Bilgiler

Kaktüsler genel olarak fazla sulanmakta ötürü ölen bitkilerdir. Bu bitkiler suyu pek de sevmezler. Su bu bitkilerin çürümelerine sebep olabilir. Su istedikleri dönem büyüme zamanları olan mart-ağustos ayları arasıdır. Bu zamanlar arasında kaktüs bitkinizi sulayabilirsiniz fakat havanın güneşli ve sıcak olması gerekmektedir. Kış aylarında kaktüslerini sulamanıza ihtiyaç yoktur. Sulanma ihtiyacı duymazlar.

Kaktüs Toprağı Seçimi

Kaktüs bitkinizi üzerine yerleştirdiğiniz toprak mutlaka geçirgen olmalıdır. Kati suretle kireçli olmamalıdır. En fazla verim tıpkı çöllerdeki gibi kalın kum ve toprak karışımından alınmaktadır.

Kaktüse Gübre Verilir Mi?

Kaktüs bitlilerine kesinlikle hayvan gübresi vermemek gerekmektedir. Bunların yerine çiçek coşturan gibi yapay gübreler kullanılabilir. Gübre vermek için ilkbahar ayları seçilebilir kış aylarında ise kesinlikle gübre verilmemesi gerekmektedir. Kaktüs bitkileri kışın dinlenme durumuna geçerle ve gübreyi kullanamazlar. Bitkinin kullanamadığı fazla gübre ise bitkiye zarar verebilir.

Kaktüs Çoğaltma

Kaktüs bitkileri çoğaltılabilir fakat çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğalma işlemi yapılırken saksıdan çıkardığınız esnada hızlı bir şekilde diğer saksıya yerleştirmelisiniz. Bu işlem kış aylarında kesinlikle yapılmamalıdır. Yaz aylarında yapabilirsiniz.

Kaktüslerde Saksı Değiştirme

Kaktüslerin büyüme süreci yavaş olduğu için saksılarının 3–4 yılda bir değiştirilmesi yeterlidir. Ancak hızlı gelişen türlerde, 2–3 yılda bir saksı değiştirilmesi gerekir. Çok küçük saksılarda yetişen kaktüslerde ise her yıl saksı değiştirmesi yapılmalıdır. Saksı ve toprak değiştirme, genellikle ilkbaharda mart-nisan ayları arasında yapılmalıdır. Tüm kaktüsler belli bir zaman içinde saksı değişimi isterler. Bunun nedeni saksı içerisinde sıkışmış olan toprağın değiştirilerek köklerin yeniden hava almasını sağlamak, gübreleme ve sulama nedeniyle dengesi bozulan toprağın yeniden düzenlenmesidir. Kaktüs Hakkında Detaylı Bilgiler >>

3 thoughts on “Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın