İç Mekan (Saksı-Salon) Süs bitkileri

İç Mekan Bitkilerinde Saksı Değiştirme

Saksı Salon bitkileri olarak adlandırılan türleri genel olarak 3 kısma ayırabiliriz. İç mekanlarda yetişen özellikle saksı bitkileri olarak bilinen bu türleri inceleyeceğiz. İç mekan yani salon saksı çiçeklerinde saksı değiştirme için önerilerde bulunmak için yazı hazırladık. İç Mekan Saksılı Süs Bitkileri: İç mekânda kullanılmak üzere saksı ve kaplarda yetiştirilen bitki tür ve çeşitlerini kapsamaktadır. İç mekan (saksılı – salon) süs bitkileri;

 • Çiçekli iç mekan (saksılı) süs bitkileri
 • Yapraklı iç mekan (saksılı) süs bitkileri
 • Kaktüs çeşitleri

Salon Bitkilerinde Saksı Değiştirme

Saksı değiştirme işlemi, iç mekân süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli bir yer kaplar. Yetiştiricinin gereksiz yere saksı değiştirmesi veya saksı değiştirmeyi tam bilmemesi nedeniyle bitkiler zarar görmektedir. İç Mekan Süs Bitkisinin Saksısı Ne Zaman Değiştirilir?

 1. İçerisinde belirli miktarda toprak bulunan kaplardaki ( saksı, kasa, çanak vb.) bitki besin maddelerinin bir süre sonra bitki tarafından alınabilirliğinin azalması
 2. Toprak pH’nın saksıya verilen su ve gübrelerle bitkinin isteğine uygun
  olmayacak şekilde değişmesi
 3. Bitkinin toprak üstü kısmı ile birlikte köklerinin de gelişmesi ve saksının zamanla yetersiz duruma gelmesi.
 4. bitkide saksı değiştirmeye ihtiyaç olduğunun belirtisi ölü bir yaprağın görülmesidir. Önceden sağlıklı görünen bitkiler, kısmen renklerini yitirir ve büyüme yavaşlarsa büyük bir olasılıkla saksı değiştirme gereklidir. Ancak saksı değiştirmeden önce kötüleşmenin hastalıklardan ileri gelmediğinden emin olunmalıdır.

İç mekan süs bitkilerinde saksı değiştirme zamanı gelişme hızları ve kök miktarlarına göre farklı zamanlarda olmaktadır. Sözgelişi, chlorophytum, çok kısa bir sürede büyük bir kök kitlesi oluşturur ve büyük bir olasılıkla herhangi bir şekilde zarar vermeksizin, yılda iki kez saksısı değiştirilebilir.

Saksı Toprağı Nasıl Hazırlanır?

 • Harç yeteri kadar gözenekli (poröz) olmalı ve böylece suyun dışarı sızmasına ve iyi bir havalanmaya olanak vermelidir.
 • Su ve bitki besin maddelerini bitkinin kolayca yararlanabileceği bir şekilde tutmalıdır.
 • Harç pH derecesi yetiştirilecek bitkiye uygun olmalıdır. Kolay bulunabilir ve ucuz olmalıdır.
 • Taşınma kolaylığı nedeniyle hafif olmalıdır.
 • Harç karışımında bulunan materyaller toprak sıcaklığındaki değişmelere karşı tamponl görevi yapmalıdır.
 • Harç hastalık ve zararlılar ile bunların kontrolünde kullanılan zehirli maddeleri içermemelidir. Harçta tuzluluk sorunu olmamalıdır.
 • Harç karışımında kullanılan materyaller, birbiri ardından hazırlanan harçlar arasında oluşabilecek değişkenlikleri en aza indirmek için homojen olmalıdır.