Sarıçam Ağacı Nedir?

Asli ağaç türleri arasında yer alan Sarıçam Ağacı Pınarbaşı (Kayseri) de en çok görülen bir ağaç türüdür. Sarıçam Ağacı Türkiye orman oranlarının % 0,5’ini kapsamaktadır. 50 Metreye kadar boyu uzayabilmektedir. Sarıçam ağaçları mobilya sektöründe ve oymacılıkta çok fazla tercih edilen bir ağaç türüdür. Sarıçam Ağacı Latince de Pinus silvestris L. (Pinaceae) olarak bilinir.

Sarıçam Ağacı Nerelerde Yetişir?

Sarıçam ağacı; Kayseri Pınaraşı Kuzey Anadolu’nun iç mıntıkalarında yapar ve buradan orta Anadolu’ya sarkar. Karadeniz kıyısında Of-Sürmene (Çamburnu) aras›nda denize kadar iner. Doğu Anadolu’da 2700 m’ye çıkar. Güneydeki en uç yayılışı Afyon İhsaniye’dedir. Sarıçam Türkiye’de ortalama 1000-2500 m’ler arasında toplu yaygınlık yapar.

Sarıçam Ağacı Özellikleri

Narin gövdeli, sivri tepeli ve ince dallı ya da dolgun ve düzgün gövdeli herdem yeşil bir ağaç çeşididir. Yaşamakta olduğu geniş alanın ekolojik şarkarlına göre 20 ile 50 m arasında boy yapabilir. Genç gövdelerde, yeşil ağaçların üst kısımalrında, kalın dallarda “tilki sarısı” rengindeki kabuk gayet ince levhalar halinde ayrılır. Sarıçam ağacı Genellikle kuvvetli bir kök sistemi kurar.

Sarıçam Ağacı

Toprak isteği bakımından kanaatkâr olan Sarıçam gevşek, derin, nemli kum topraklarında iyi yetişir. Dona ve kuraklığa karş dayanıklıdır. Çok çeşitli kullanım yerlerine sahip bulunan odunu oldukça dayanıklı ve reçinelidir. çok kolay işlenen odunu düzgün ve parlak bir satıh verir, boya cila ve tutkalı kolay emer ve iyi çivi tutar. Bu özellikleri ile sarıçam yapı malzemesi; kapı, pencere, tavan ve taban kaplaması olmak üzere mobilyacılık ve oymacılıkta kullanılır

Sarıçam Ağacı Türkiye’de nerede yetişir?

Bir cevap yazın