Alev çalısı budama zamanı

Alev Çalısı Nedir, Nerede Kullanılır?

alev çalısı resimleri

Alev çalısı (Photinia X Fraseri Red Robin) olarak bilinen bahçelere şekil verme ve çit yapımı amaçlı kullanılan herdem yeşil bir bitki türüdür. Belirli mevsimlerde renkleri kırmızı tonlarına girdiği için Türkçe bu isim ile adlandırılmaktadır. Alev çalısı çuğu park, bahçe, site, villa, iş yeri önlerinde sıklıkla kullanılan bir bitki çeşidirdir. Alev Çalısı; Yaprak kenarları düzenli ince dişlidir. Bazı yaprak döken türler yapraklar dökülmeden önce ve bazı herdem yeşil türler alev benzeri bronz-kırmızı renk alırlar. Sürgün ve yapraklarda ortaya çıkan bu renklenmeden dolayı ‘’Alev Ağacı veya Alev Çalısı” olarak isimlendirilir. Beyaz renkli çiçekleri ilkbaharda meydana gelir ve şemsiye şeklinde kurullar oluşturur. Parlak, kırmızı renkli meyveler ise sonbaharda meydana gelir.

Alev Ağacı Bakımı Ve Budaması

Alev Ağacı

Alev Ağacı Bitkisi Photinia sp. olarak bilinir. Rosaceae familyasındadır. Anavatanı Güney ve Doğu Asya’dır. Süs ağaçları kategorisine girer. Dış mekan süs bitkisindir. Alev Ağacı; Peyzaj çalışmalarında sıkça tercih edilen her dem yeşil bir dış mekan süs bitkisidir. Bodur bir yapıya sahip ağaç ve çalılardır. Yeni sürgünleri alev kırmızısı renkte olduğundan bitkiye bu isim verilmiştir. Nisan – Mayıs’ta açan beyaz çiçekleri vardır. Gövdesi kahverengi yaprakları parlak yeşil renklidir. Güneşli ve yarı gölge bitkisidir.  Bol güneş alan yerlerden çok hoşlanır. Ilıman iklim sahip yerleri yetişmektedir. Derin, nemli fakat iyi drenajlı toprakları tercih eder. Alev Ağacı Sulama: Kuraklığa dayanıklıdır. Özellikle yaz aylarının sıcak geçmesi nedeniyle sulama önem kazanmaktadır. Alev Ağacı Budama:  Çit olarak sıklıkla tercih edilen bir bitki olması nedeniyle düzenli olarak budanması ve formunun korunması gerekmektedir. Alev Ağacı Üretimi; Tohum ya da çelikle üretimi yapılır.

Alev Ağacı ve Çalısı Peyzaj Alanında Kullanımı

Peyzaj mimarlığı disiplini içerisinde gerçekleştirilen tasarım çalışmalarının ana unsurunu meydana getiren dış mekan süs bitkileri aynı zamanda “Tasarım Bitkileri” ve “Peyzaj Bitkileri” olarak isimlendirilirler ve estetik görünümlerinin yanı sıra bulundukları çevreye fonksiyonel birçok özellik katarlar. Büyük çalılar ve küçük boylu ağaçlar grubu içerisinde yer alan Photinia Lindl. cinsi Rosaceae familyası içerisinde yer alır.

Alev Çalısı Bitki Türü

Photinia x fraseri ‘Red Robin’ klonunun sislemede köklendirilmiş fideleri
bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Photinia x fraseri ‘Red Robin’ , Rosaceae familyası içerisinde yer alan Photinia Lindl. cinsinin bir türü olan Photinia x fraseri hibridinden elde edilmiş bir klondur. Photinia x fraseri ‘Red Robin’ , Photinia (Crataeus) glabra ve Photinia serrulata arası melezleme sonucu Yeni Zelanda’da Duncan ve Davies fidanlıklarında elde edilmiş, çok gösterişli bir klon olup 1980 yılında Avrupa’ya gelmiştir. 3-5 metre arasında boylanabilen ve 3-4 metre arasında yayılabilen (genişleyen), başlangıçta dik, sonra yuvarlak, hemen ardından da oldukça sıkı ve çok dallı bir forma sahip olan herdem yeşil bir kültüvardır.