Guzmanya çiçeği yetiştirme? Guzmanya bakımı

Guzmanya çiçeği yetiştirme? Guzmanya bakımı

Bromeliaceae familyasından Guzmanya , modern iç mekanlar için en iyi iç mekan bitkilerinden biridir. Direkt güneş ışığından yetişme özelliği ve düşük kışlama gereksinimleri onu daha da çekici kılmaktadır. Bu, Orta Amerika ve Brezilya’da açık dağ yamaçlarında doğal olarak yetişen tropikal bir epifitik bitkidir. Yaklaşık 218 tür vardır. Cins ilk olarak 1802’de tanımlanmış ve Güney Amerika’da eğitim görmüş İspanyol botanikçi, zoolog ve eczacı Anastacio Guzman’dan sonra Guzmania adını almıştır. Geçmişte birçok guzmania türü, iç mekan çiçekçiliği için yetiştirilmiştir. Bitki çok gösterişlidir. Çiçeklenmeden önce bile güçlü, dar, rozet şeklindeki yapraklarıyla dikkat çekiyor. Guzmanya ‘nın çiçekleri güzel değildir, ancak diş telleri çok parlaktır – bu yüzden bu doğa harikası değerlidir. Çiçek sapları yılda 2 ila 6 ay kalır. Çiçek açtıktan sonra bitki ölür, ancak birçok yanal sürgün verir.

Guzmanya çiçeği hakkında ne biliyorsun?

Guzmanya çiçeği olarak bilinen Guzmanya aslen tropik bölgelerdendir ve en iyi evde 20 – 22 °C sabit sıcaklıkta büyür. Sadece çiçeklenmeye hazırlık döneminde sıcaklık en az 25 °C olmalıdır. Bitkinin evde ihtiyaç duyduğu yüksek hava nemini elde etmek istiyorsanız, her gün damıtılmış veya filtrelenmiş su ile püskürtmeniz gerekecek ve Ekim ve Şubat ayları arasında bunu sadece sabah yapmalısınız. Püskürtme yaparken bracts’e su püskürtmeyin, aksi takdirde çiçeklenme süresi ciddi şekilde azalacaktır.

Guzmanya çiçeği yetiştirme Guzmanya bakımı

Guzmanya çiçeği sulama; Kökleri klor ve kirecin etkilerine karşı çok hassas olduğundan, onları yalnızca sulayın ve filtrelenmiş veya daha iyisi damıtılmış ılık suyla (20 ºC) püskürtün. Sulamanın sıklığı, alt tabakanın kurumasını önleyecek şekilde olmalıdır: alt tabakanın yüzeyi kuruma belirtileri gösterir göstermez yapılmalıdır. Su doğrudan yaprak rozetine dökülmelidir. Guzmania Çiçek ışığı ve güneşi sever mi?; Bu bitkinin tüm yıl boyunca iyi ışığa ihtiyacı vardır: bu, güneşin doğrudan ışınlarına erişimi olmayan parlak, dağınık ışık gerektirir. En iyi yer bir pencere pervazı veya batıya bakan bir pencerenin yakınıdır.

Guzmanya çiçeğinin sevdiği toprak karışımı Kaliteli hazır bromeliad saksı toprağı almak kolay değildir. Bu nedenle uzman yetiştiriciler Guzmanya için toprağı kendi elleriyle hazırlarlar. Mevcut birkaç karışım var. En basit olanı lifli ekşi turba, çim ve yaprak toprağı ve kaba kumdan oluşur (2:1:1:0.5). Bu karışıma bir kısım kömür dilimi de eklenebilir. İkinci substrat yöntemi, ezilmiş çam kabuğu, eğrelti otu kökleri, sfagnum, yükseltilmiş turba, vermikülit ve eşit oranlarda kömür parçalarından oluşur.

Guzmanya çiçeği en iyi nerede yetişir?

Nemi seven bir bitkidir ve en az %70 nem gerektirir. Bu yüzden guzmania’yı ıslak çakıl veya kil çakıllı derin ve geniş bir tepsiye koymalısınız. Düzenli olarak sulayın ve serpin. Püskürtme ve sulama için dikkatlice saflaştırılmış ve çökeltilmiş su kullanın, çünkü guzmania’nın kök sistemi klor ve kalsiyum ile sulamanın bir sonucu olarak ölecektir. Su sıcaklığı, oda sıcaklığından 2 ila 4 °C daha yüksek olmalıdır. Sulama, üst tabaka biraz kurur kurumaz yapılmalıdır. Yaprakları toprağa değil rozete sulayın. Sıcaklık 20 °C’nin altındaysa, sulamayı azaltın, ancak yaprakları her gün ılık suyla nemlendirin. Bitkilere her gün sadece filtrelenmiş ılık su püskürtün. Bracts herhangi bir damlama maruz bırakılmamalıdır. Ekimden Şubata kadar, bitkileri yalnızca sabah saatlerinde püskürtün.

Guzmanya çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Guzmania’nın bakımı için bromeliads için özel gübreler kullanılır. Çiçekli bitkiler için çok amaçlı bir gübre kullanmak istiyorsanız, düşük kalsiyum içeriğine sahip olmalı ve bor ve bakır içermemelidir. Orkide gübresi de kullanılabilir. Guzmanya ‘yı, yaprak rozetine bir gübre çözeltisi daldırarak veya yaprakların üzerine püskürterek, ancak diş tellerinden kaçınarak, ayda 1 ila 2 kez Mart’tan Eylül’e kadar besleyin. Guzmania’nın herhangi bir özel budama ihtiyacı yoktur. Bitki kesilmeden önce solmuş veya hasar görmüş yaprakları çıkarın. Ayrıca çiçekli sapı, tabanından hafifçe keserek çıkarın.

Guzmanya çiçeği çoğaltma teknikleri

Guzmania evde 2 şekilde çoğaltılabilir:

  • Filizlerle Çoğaltma: Çiçeklenmenin sonunda, guzmania yanal sürgünler (yavrular) üretecektir. Bunlar bitkinin yetiştirilmesi için kullanılacaktır. Yavrular kendi kök sistemlerini 1,2 – 1,5 cm’ye kadar büyüttüğünde, ayrı saksılara ekilebilirler. Kök sistemine sahip yavru bitkiler, keskin, steril bir bıçakla ana bitkiden kesilir. Kesikler, ince bir yapay ağaç kabuğu veya bahçe verniği tabakası ile kaplanmıştır. Yavruları beslemek için hazır orkide toprağı kullanın veya kendi alt tabakanızı yapın. Fidelerin bulunduğu saksıyı ılık ve aydınlık bir yere koyun ve nemi yüksek tutmak için birkaç gün plastik bir torba ile örtün. Genç bitkiler büyüdüğünde, kırılgan köklerine zarar vermemek için onları ilkbaharda kalıcı bir saksıya nakledin.
  • Tohumlarla Çoğaltma: Guzmania tohumlarla da çoğaltılabilir, ancak bu zor ve zaman alıcıdır. Tohumlar, bir manganez çözeltisi içinde yıkanmış ve kurutulmuş turba ve kaba kum kaplarına ekilir. Toprağa gömülmezler, ancak ılık filtrelenmiş su ile püskürtülür ve camla kaplanır. Tohum kaplarını sıcak bir yerde tutarsanız ve havalandırma ve püskürtme için periyodik olarak camı çıkarırsanız, tohumlar 15 ila 20 gün içinde filizlenecektir. Fideler, ekim başlangıcından 8 ila 10 hafta sonra dikilmelidir. Fideleri yetiştirmek için turba, yaprak ve çim toprağı (4:2:1) substratı kullanılır. 15 ila 25 gün sonra fideler kalıcı saksılarına ekilebilir.

Guzmanya neden kahverengiye dönüyor?

Guzmanya çiçeği yetiştirme Guzmanya bakımı

Guzmania Çiçeği Hastalıkları, Guzmania nasıl tedavi edilir? Guzmania, aşırı veya yanlış sulama ve düzensiz sıcaklık koşulları sonucu gelişebilen isli mantar ve kök çürüklüğü gibi mantar enfeksiyonları ile enfekte olabilir. Bu, humusun toprak organlarının ve köklerinin çürümesine neden olabilir.

Ne yazık ki, bu değişiklikler genellikle guzmania artık kurtarılamadığında çok geç keşfedilir. Ek olarak, bromeliad’ler mantar ilacı tedavisine karşı hassastır. Mantar hastalıklarının önlenmesi, tedavi etmekten daha kolaydır.

Guzmania’nın optimal koşullarda tutulmasını ve uygun şekilde bakılmasını sağlamaya çalışın. Guzmania yaprakları güneşe maruz kaldıklarında güneşten yanabilir.

Bitkiyi öğlen ve 16:00 arasında doğrudan güneş ışığından gölgeleyerek bunu önleyebilirsiniz. bir ışık perdesi ile.

One thought on “Guzmanya çiçeği yetiştirme? Guzmanya bakımı

Bir yanıt yazın