Hemoracallis hybrida (Güngüzeli Çiçeği)

Latincede Hemoracallis hybrida olarak bilinen Türkçe’de Güngüzeli Çiçeği diye adlandırılan bu bitki türünin çiçekleri açık çan veya boruşeklinde olmaktadır. Çiçek yapısı şemsiyelere benzemeketedir. Güngüzeli çiçeğinin renkleri sarı ve sarının büütn tonlarında olabilmektedir. Güngüzeli çiçeğinin boyları ise 60 cm ile 120 cm arasında değişmektedir.

Güngüzeli Çiçeği

Gün güzeli Çiçeği Bakımı Nasıldır?

Güngüzeli Çiçeği (Hemoracallis hybrida) üretimi, kökten ayırma ve yan sürgünlerle yapılmaktadır. Güngüzeli çiçeği ne zaman dikilir? İlkbaharda Mayıs sonuna kadardır. Dikim aralığı 25 cm civarında olabilir. Güngüzeli çiçeği nerelerde yetişir? yarı gölge ve nemli ortamları sever. Bahçelerde dikimini yapmak için bu tür alanlara dikilmesi önemlidir. Bitki besin maddelerince zengin, derin ve nisbeten serin topraklarda iyi yetişir. Güngüzeli Çiçeği bol suya ihtiyaç duyan bir çiçek çeşididir.

Gün güzeli Bitkisi Çiçek Açma Mevsimi

Mayıs ile Haziran aylarında çiçek açmaktadır. Ortalama 3 ay çiçekli kalabilmektedir. Güngüzeli çiçeğinin bazı türleri Eylül ayına kadar çiçek açabilmektedir. Besin açısından zengin ve sulak arazileri yaşam alanı olarak seçmektedir. Güngüzeli çiçeğinin anavatanı Güney Avrupa ve Batı Sibirya’dır.

Gün güzeli çiçeği özellikleri

Bir cevap yazın