Çok yıllık çiçek çeşitleri nelerdir?

çok yıllık çiçek çeşitleri

Çok yıllık çiçeklerin isim listesi

Bazı bitki türleri çok yıllık olarak yetişmektedir. Çok yıllık olarak yetişen çiçek çeşitleri hakkında bilgiler vereceğiz. Aşağıda çok yıllık bitki isimleri verilmiş ve açıklamaları yapılmıştır.

  • Yumrulu begonya (Begonia tuberosa)

Yumrulu begonya, son derece gösterişli çiçekler açar. Saksıda yetiştirmek daha iyidir. Çiçekleri değişik renklerdedir. Begonya yumrularıyla üretilir. Yumruları, Mart-Nisan’da humuslu toprağa dikilir. Yumrular çok derine dikilmemelidir, toprak yumrunun üzerini kapatacak şekilde olmalıdır. Dikimden sonra yumrulara fazla su verilmez. Dikilen yumrular yarı gölge bir alanda tutulur. Fideler oluşup, çiçek açtıktan sonra suyu çok ister. Çiçeklenmesi Haziran ayından başlayıp Eylül’e kadar devam eder. Çiçekler açıp geçtikten sonra yavaş yavaş suyu kesilir. Yaprağı sararıp kuruduğunda toprak üstü kısımları 7-8cm’den kesilir. Bir hafta geçince yumru topraktan çıkarılır. Bir süre kurutulduktan sonra temizlenen yumrular, dikim zamanına kadar serin, nemsiz ve karanlık bir yerde saklanır.

yumrulu begonya
  • Kana-Tesbih çiçeği (Canna indica)

Kana çiçeği, değişik görünüşte güzel çiçeklidir. Çiçekleri bir sap üzerinde çiçeklerin birleşmesinden meydana gelir. Çiçek renkleri kırmızı, sarı ve turuncu’dur. Kana yumrularına rizom denir. Rizomla üretilir. Sonbaharda sökülen rizomların her parçasında 2-3 göz kalacak şekilde ayrılır. Ayrılan bu rizomlar dikim zamanına kadar korunaklı, çok nemli olmayan kuru bir ortamda saklanır. Rizomlar Mart ayında dikilir. Dikim aralığı 50-70cm’dir. Güneşli ve yarı gölge ortamlarda iyi yetişir. Besin maddelerince zengin kumlu gübreli topraklardan hoşlanır.

Kana-Tesbih çiçeği
  • Yıldız çiçeği (Dahlia variabilis )

Yıldız çiçeği, çiçek formları ve gerekse renkleri bakımından çok değişken bitkilerdir. Çiçekleri katmerli ve yalınkat şekilli olabilir. Üretimi, çelik, tohum, yumru ve ayırma ile yapılır. En çok kullanılan üretim şekli yumrularla üretimdir. Yumrular, Nisan-Mayıs aylarında dikilir. Yumruların dikim aralığı 30-40cm’dir. Yıldız çiçeği, güneşli ortamlarda iyi yetişir. Humuslu hafif killi topraklardan hoşlanır.

Yıldız çiçeği
  • Glayöl (Gladiolus)

Çiçekleri çok iri ve gösterişli olup, bir sap üzerinde kandil şeklinde dizilmişlerdir. Çeşitli renklerde çiçekleri vardır. Çiçekleri bir metreye kadar boylanır. Glayöl soğanımsı yumrulu bir bitkidir. Üretimi, yavru soğanlarla yapılır. Yavru soğanlar dikilmeden önce kabuklarının çatlatılması gerekir. Soğanlar sera ortamında Şubat ayında dikilir. Mart ayına kadar serada tutulur. Nisan ayında, dikim derinliği 10cm,dikim aralığı 25cm olacak şekilde bahçeye dikim yapılır. Rüzgârsız ve güneşli ortamlarda iyi yetişir. Besin maddelerince zengin, kumlu-humuslu topraklardan hoşlanır. Yaz aylarında sulamaya dikkat edilmelidir(3-4 günde bir su verilmelidir). Çiçeklenme bittikten sonra sulama kesilmelidir.

glayöl
  • Sümbül (Hyacinthus orientalis)

Çiçekleri yalınkat veya katmerli, sık veya seyrek dizilişli salkım şeklindedir. Çiçek renkleri mor, beyaz ve pembe’dir ve çiçekleri güzel kokuludur. Sümbül, soğanlı bir bitkidir. Üretimi soğanlarla yapılır. Soğanların büyüklüğünden çok, sık dokulu ve sağlam olmaları aranır. Soğanların dikim zamanı Ekim-Kasım aylarıdır. Dikim aralığı12-15cm, dikim derinliği ise 8-10cm’dir. Çiçeklenmesi Nisan-Mayıs aylarında olur. Çiçeklenme sonunda çiçek salkımları ayrılarak soğanların güçlenmesi sağlanır. Yapraklar sararıp kuruyunca soğanlar çıkarılır, sonbaharda tekrar dikilmek üzere kuru ve havadar bir ortamda saklanır. Yeni üretim materyali elde etmek için yavru soğanlar kullanılır. Bunlar sonbaharda ana soğanlar gibi dikilir. Çiçeklenme dönemi sonunda ana soğanla birlikte sökülür.2-3yıl sonra çiçek açacak soğan büyüklüğüne ulaşır. Sümbül, havadar, yazın güneşli yerlerde iyi yetişir. İyi gübrelenmiş, derin işlenmiş, yaprak çürüntüsü içeren kumlu topraklardan hoşlanır.

  • Zambak (Lilium candidum)

Çiçekleri, salkım şeklinde dizilmiş huni veya çan formundadır ve güzel kokuludur. Soğanlı bir bahçe çiçeğidir. Üretimi soğanla yapılır. Dikim zamanı ilkbahardır. Çiçekli dönemi geçen bitki soğanları Eylül ayına kadar bahçede bırakılır. Eylül ayında topraktan çıkarılarak Nisan’a kadar serin ve kuru bir ortamda saklanır. Zambak soğanları yerinde de bırakılabilir. Dikim aralığı 15-20cm’dir. Haziran-Temmuz arasında çiçek açar. Yarı gölge ve hafif güneşli yerlerde iyi yetişir. Ağır olmayan, geçirgen, humuslu ve besin maddelerince zengin topraklardan hoşlanır.

Lilium candidum zambak
  • Nergis (Narcissus pseu)

Çiçekleri uzun sürgünler ucunda sarı rengin çeşitli tonlarında ve çok hoş kokuludur. Yalınkat ve katmerli açan çeşitleri vardır. Nergis soğanlı bir bitkidir. Üretimi soğanla yapılır. Soğanlar Ekim-Kasım aylarında dikilir. Dikim,10-15cm aralıklarla ve soğan çapının 2 katı derinliğe yapılır. Çiçeklenme Nisan-Mayıs aylarında olur. Çiçeklenme dönemi sonunda yapraklar iyice sararıp kurumadan soğanların sökümü yapılmaz. Ayrıca uzun yıllar söküm yapılmadan aynı yerde kalabilir. Sökülen soğanların dibinden elde edilen yavru soğanlar, gelecek yılların üretim materyalini oluşturur. Nergis çiçeği, güneşli ve yarı gölge ortamlarda iyi yetişir. Kumlu, tınlı, süzek(suyu geçirgen) topraklardan hoşlanır.

Nergis Narcissus pseu
  • Şakayık (Paeonia officinalis)

Çiçekleri sürgün uçların da geniş, yalınkat veya katmerli çok gösterişlidir. Mayıs-Haziran aylarında kırmızı, pembe ve beyaz açan formları vardır. Üretimi etsi kök oluşumları ile yapılır. Dikim aralığı 50-60cm olmalı,5-6cm derine dikilmelidir. Dikim zamanı erken ilkbahardır. Şakayık, güneşli ortamları sever. Bitki besin maddelerince zengin topraklarda iyi yetişir. Yeterli sulama ister.

Şakayık Paeonia officinalis
  • Lale (Tulipa hybrida)

Çiçekleri bir sap üzerinde yalınkat veya katmerli ve değişik renklerde, gösterişlidir. Soğanlı bir bitkidir. Üretimi soğanlarla yapılır. Soğanların dikim zamanı sonbahardır. Dikim aralığı,10-12cm, dikim derinliği ise 10cm’dir.İlkbaharda çiçek açar. Lale soğanları İlkbahar da çiçeklenme sonunda topraktan hemen sökülmez, soğanların olgunlaşmaları için yapraklar sararıncaya kadar beklenir. Daha sonra sökülen soğanların diplerinden çıkan yavru soğanlar sonbahar aylarında dikimine devam edilerek üç yıl sonranın ana soğanları elde edilir. Lale, çok güneşli ortamlardan hoşlanmaz. Toprak isteği, her tür topraklarda yetişebilen kanaatkâr bir bahçe çiçeğidir. Yeterli besin bulması koşuluyla normal su ister, çiçeklenme döneminde düzenli sulanmalıdır.

Lale Tulipa hybrida

Çok yıllık bitki nedir?

Her yıl toprakta solan ve sonraki yılda yeniden aynı yerde yetişen çiçek türleridir. Bakıma gerek olmadan da çok yıllık bitkiler kendi başlarına yetişebilir. Yukarıda incelenen çok yıllık bitkiler kendi başlarına sonraki yıllarda da aynı yerde çiçek açmaktadırlar. Bu tür çiçeklere bakım yapılırsa daha gür ve sağlıklı olarak büyümektedirler.

One thought on “Çok yıllık çiçek çeşitleri nelerdir?

Bir cevap yazın