Kniphofia (Fener çiçeği)

Ekim 23, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 0
Kniphofia (Fener çiçeği)

Fener Çiçeği Hakkında Bilgiler

Kniphofia olarak bilinen Fener Çiçeği yaklaşık 1 metre kadar uzayabilmekte olan ender çiçeklerdendir. Gösterişli başakları ile etkili bir görünümü vardır. Turuncu, Sarı, Kırmızı nadirende Yeşil açan çiçekleri vardır. Boyuna doğru bir büyüme görünümündedir.

Fener çiçeğinin çiçek açma ayları

Fener Çiçeği Ne Zaman Çiçeklenir?

Kniphofia, Fener çiçeğinin çiçek açma ayları Temmuz ile Ağustos aylarıdır. Fener Çiçeği kırmızı ve sarının tonlarında çiçek açmaktadır. Fener çiçeğinin renkleri; kırmızı, turuncu ya da sarıdır. Bazı türleri yeşil olarakta açar. Sonbahar ayında İlkbahar başlarına kadar çiçekli kalabilir.

Fener Çiçeği Üretimi

Üretim, kökten ayırma ve yan sürgünlerle yapılır. Dikim aralığı ortalama 20 cm olmalıdır. Fener Çiçeklerinin İlkbahar ayında dikişmesi önerilir. Geçirgen topraklarda iyi yetişir. Kışın fazla nemden zarar görür.

Kniphofia Fener Çiçeği Nedir?

Fener Çiçeğinin anavatanı Güney Afrika olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda asphodelaceae ailesine aittir. Fener Çiçeği çok yıllık bir bitkidir. Çiçekleri oldukça iri ve gösterişlidir. Dik bir büyüme periyodu göstermektedir. Oldukça sağlıklı ve gösterişlidir. Yan yana dikilimesi halinde etkili görünüm sağlar.