Eğir Kökü Otu Nasıl Yetişir?

eğir otu

Eğir Kökü Ne İşe Yarar?

Eğir Kökü Otu denince akla Mısır gelmektedir. Mısırlılar bu bitkiyi çok farklı amaçlarla kullanmışlardır. Mısırlılar tarafından afrodisyan özelliğinden dolayıda çok tercih edilmiştir. Eğir kökü peruk yapımında, şampuanların içine atılarak ve parfüm alanlarında da çokca kullanılmıştır. Mısır başla olmak üzere Hindistan’da çok eski tarihlerden beri kullanılan bir bitkidir. Eğir Kökü otu Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açmaktadır. Eğir Kökü bitkisi ülkemizde Bolu başta olmak üzeri bazı yörelerde kendi doğal ortamında yetişen bir türdür.

Eğir Otu Resmi

Eğir Otunun Yararları Nelerdir?

Eğir otu bitkisi iştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırdığı için kullanılır. Bazı bölgelerde ise yüksek ateşe, karın ağrıları ve mide rahatsızlığı içinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu bitki türlerinin internet ortamında yararlarına bakılarak kullanılması doğru değildir. Tedavi amaçlı eğir kökü kullanmak için alanında uzman ve devlet kontorlü olan kişi ve kuurmlardan bilgi almanızı tavsiye etmekteyiz. Eğir kökü tıbbı aromatik bitkiler arasında yer almaktadır.

Eğir Otu

Eğir otunun bilimsel adı Acorus calamus L. olarak bilinir. İnsan vücudunu zehirli maddelerden arındırdığı, bağırsaklarda gaz giderici olduğu iddia edilmektedir. Mide ekşimesine, gut hastalığına, prostata, ayrıca yaşlılarda alt ıslatma problemine iyi geldiği de söylenmektedir. Bazı bölgelerde çay olarak da içilmektedir.

Bir cevap yazın