avega mavi
- Bitki Rehberi

Ömründe bir kez çiçek açan bitkinin adı nedir?

Agave bitkisi nedir?

Agavaceae familyasından olan Agave bitkisinin Türkçe karşılığı sabır otu olarak bilinmektedir. Bu bitki türü ömrü boyunca sadece bir kez çiçeklenmektedir. Bütün hayatı boyunca bir kez çiçek açan bu bitki hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Dünya kültür mirası kapsamında koruma altında olan bir çeşit bitkidir. 100 yıl kadar ömür sürebilir. Agave bitkisi Türkiye’de de yetişmektedir.

agave bitkisi

Agave nerelerde yetişir?

Türkiye’de Eğe ve Akdeniz bölgesinde yetişen bu bitki türü Orta Amerika ve Meksika menşeilidir. Meksika’da mavi agave olarak bilinir. Mavi türü sadece Meksika’da çok fazla görünmektedir.

Agave Şurubu Nedir?

Agave bitkisinden yapılan ve dünya çapında bir üne sahip olan agave şurubu bu bitkiden yapılmaktadır. gıdalarda şeker olarak tercih edilmektedir. Glikoz değeri şekerre göre oldukça düşüktür. Cilit hastalıklarındna alında çeşitli hastalıklara şifa olduğu söylenen Agave Bitkisinin özellikle tok tutma gibi bir özelliği çok dikkat çekmektedir.

Agave Şurubu; Agave bitkisinin yaprak usaresinin fermentasyonu sonucu elde edilen sıvıya verilen addır.

About bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.
Read All Posts By bitki çeşitleri

2 thoughts on “Ömründe bir kez çiçek açan bitkinin adı nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir