Dış Mekan Bitki Budama

dış mekan bitki budama

Dış Mekan Bitki Budama

Orta refüj, binaya yakın ya da dar sert donatı elemanları arasında kalmış mekanlarda kalması gerekli olan bitkilerin mekan etkisi ve görsel kalitesini arttırmaya yönelik bitkilendirmelerde şekil ve form budamaları önemlidir. Bu tür alanlarda kullanılacak bitki türleri mekanda sıkışıklığa neden olmayacak, aksine ferahlandırma sağlayacak, aynı zamanda estetik değeri yükseltecek şekilde yönlendirme budamalarına tabii tutulurlar. Bunun için bitkiler dikimi izleyen ilk yıllardan itibaren sürekli kontrol altında tutularak bağlama, destekleme, vb. yöntemlerle istenen amaca uygun forma kavuşturulurlar.

Dış mekan bitkileri nasıl budanır?

İğne yapraklı ağaçların budama mevsimi; İğne yapraklı ağaçlarda kuru budama kuru dalların kesilmesi yılın her mevsiminde yapılır. Ancak yeşil budama yaş dalların budanması vejetasyon mevsimi dışında yani sonbahar veya kış mevsiminde yapılmalıdır. Bu durumda vejetasyon mevsiminin başlaması ile yara yerinin kapanması daha kolay olur, yara yüzeylerinden öz suyu ve reçine akışı en az düzeyde gerçekleşir. Ayrıca mantar enfeksiyonlarının ve kabuk böceği üremelerinin önüne geçilir. 

Sürekli büyüyen bitkiler ne zaman budanır? Ardıç, Şimşir, servi ve yalancı serviler bütün mevsim boyunca büyümeye devam ettiği için budama zamanı yıl boyunca olabilir. Bununla beraber bunlar da Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında budama yapılabilir.

Bir yanıt yazın