Dalından gül ne zaman dikilir? Gül Dikme Zamanları

Dalından gül ne zaman dikilir? Gül Dikme Zamanları

Gül Türleri Hangi Aylarda Dikilmelidir?

Hemen hemen her yerde yetişen Gül türlerinin birde dikim mevsimi ve zamanı vardır. Gül Dikim Ayları; Kasım, Aralık, Ocak, Şubar Mart aylarıdır. Güller ne zaman dikilir? bu başlık adı altında güllerin dikim ayları ve zamanları hakkında size bilgiler vereceğiz. Çeşitli gül türleri vardır ve bu güllerin dikim zamanı ve takvimi aynı dönemlerde yapılmaktadır. Gül çoğaltma ve güllerde dikme ile alakalı bilgi vereceğiz. Genel olarak köklü fidan yetiştiriciliği tohum, çelik ve aşı ile yapılır. Sera gülcülüğü için gerekli olan anaç üretimi tohumdan veya çelikten yapılmaktadır. Gül 2 metreye kadar uzayabilen, uzun ömürlü bir bitkidir. Bol saçak köklüdür. Gövde ve dalları dikenlidir. Çiçekleri 5 çanak yapraklıdır. Erkek organları sarı başlıdır.

gül dikimi, patatesle gül yetiştirme

Gül Nasıl Ve Hangi Ayda Dikilmelidir?

Gül çeşitleri genel olarak Kasım ayı ile Mart Ayları arasında dikilie bilmektedir. Güller çok çeşitli topraklarda yetişebilir. Ancak en sevdiği toprak killi-tınlı ve organik maddece zengin olanlardır. Gül toprağı havalı, drenajı iyi, bünyesinde yeterli oksijen ve su depolayabilen bir yapıda olmalıdır. Gül bitkisi yetiştiriciliğinde ilk toprak hazırlığı çok iyi olmalıdır. Hiç üretim yapılmamış topraklarda gül yetiştirilecekse toprak derin işlenmelidir. Gül dikim öncesi toprağın gübrelenmesi için toprak analizlerinin yapılması yararlı olur. Gül bitkisi dikilmeden önce toprak hazırlığı yapılırken topraktaki bakteri ve mantarların kontrolü için dezenfeksiyon yapılması da önemlidir. Kesme çiçek yetiştiriciliğinde güllerin dikimi çok önemlidir. Gül dikim için hazırlanan toprakta derinliği 60, çapı 40 cm olan çukurlar açılır. Çukurların içine gübre ile karıştırılmış toprak konur. Daha sonra güller dikime hazırlanır.

Gül Dikimi Nasıl Yapılır?

Çukurların içine gübre ile karıştırılmış toprak konur. Daha sonra güller dikime hazırlanır. Bunun için kök budaması yapılır. Kök budamasının amacı, söküm esnasında zarar görmüş kökleri temizlemektir. Ölü kök uçları kahverengidir. Bu uçlar bahçe makası ile kesilir. Toprağa dikilen fidanların köklerinde oluşan yara dokusunun çevresinde çok sayıda kökçük meydana gelir. Bu kökçükler fidanların toprağa sıkıca bağlanmasına neden olur. Eğer güllerde dikimden önce kök budaması yapılır ve kökler killi toprak, taze gübre, sudan yapılmış bulamaca batırılırsa kökleşme daha hızlanır. Ayrıca dal uçlarında da budama yapılmalıdır. Fidanlar hazırlandıktan sonra açılan çukurlara kökler kıvrılmayacak şekilde ve aşı noktası toprak üstünde kalacak durumda yerleştirilir. Gübreyle karıştırılmış toprak köklerin arasına doldurulur. Çukur tamamen doldurulduktan sonra bolca sulanır.

Güllerin dikiminde sıcaklık etkisi

Yeni dikilmiş güllerde sıcaklık kontrolü çok önemlidir. Güllerin tomurcuğu bezelye büyüklüğünü alıncaya kadar geçen sürede sıcaklık 21 0C civarında olmalıdır. Bundan sonraki dönemde ise sıcaklık 16 0C’ye düşürülmelidir. Bu sıcaklık güllerin kısa sürede çiçeklenmesine neden olur.

Gül dikiminden sonra sulama nasıl yapılır?

Toprağa gül dikimi yapıldıktan sonra, gül fidanına ilk can suyu verilmelidir. Gülü diktiğiniz toğragın üzerine yeterince su dökmelisiniz. Gül bitkisinin yeşil aksamının % 70-90’ı sudur. Bu nedenle gül bitkisi dikimden itibaren yeterli miktarda özenle sulanmalıdır. Gül Sulama zamanı ve su miktarı çevre koşullarına ve toprak yapısına göre değişir. Bitkinin gelişme durumuna bakarak özellikle sürgün verme döneminde ve sıcak yaz aylarında daha fazla sulamak gerekir. Budamadan sonra ve çiçek kesim dönemiyle kış aylarında su ihtiyacı azalır. Düzenli sulanmayan gül seralarında ekonomik açıdan büyük zararlar meydana gelebilir. Gül bitkisinin susuz kalması yaprakların uç ve kenar kısımlarının kahverengileşmesine ve dökülmesine neden olur. Ayrıca çalının üst yaprakları küçük ve zayıf kalır. Gül seralarında gübrelemeden sonra yetersiz sulama yapılırsa topraktaki nemin azlığı tuz konsantrasyonunu arttırarak çoraklaşmaya neden olur. Gül bitkisi bol suyu sever. Bu nedenle sera toprağı üretim boyunca yeterli nemlilikte tutulmalıdır

Gül hangi ayda dikilir, Saksıya gül nasıl dikilir, Köklü gül Nasıl dikilir, Patatesle gül ÇOĞALTMA, Sarmaşık gül ne zaman dikilir, Suda gül köklendirme, Pet şişede gül YETİŞTİRME, Patateste Gül fidesi Nasıl yetiştirilir, Dalından gül ne zaman dikilir, Gül dalı ne zaman dikilir?, Gül fidanı nasıl dikilir?, Canlı Gül nasıl muhafaza edilir?, Kuruyan gül ağacı nasıl canlandırılır?, Saksıda gül nasıl sulanır, Dalından gül ne zaman dikilir, Saksıya gül nasıl dikilir, Saksıda kuruyan gül nasıl canlandirilir, Saksıda bodur gül, Bahçede gül bakımı, Gül bakımı püf noktaları

7 thoughts on “Dalından gül ne zaman dikilir? Gül Dikme Zamanları

Bir yanıt yazın