Çinde oturma izni Nasıl Alınır?

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan Türklerin vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Çin Türk Vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Umuma mahsus pasaportu olan Türk vatandaşlarının, ÇHC’ne gitmeden önce Çin temsilciliğinden vize almaları gereklidir. Çin yerine Hong Kong ile Makau’ya seyahat eden Türkler vizeden muaftır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konuda ludur; Hong Kong ve Makau’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değildir. Türk vatandaşlarının Çin’e girişlerde ikamet ettikleri adresleri Çin Halk Cumhuriyetinin Kamu Güvenliği Müdürlüğü’ne bildirmeleri şarttır.

Çin Halk Cumhuriyetinde İkamet İzni Nasıl Alınır?

ÇHC’nde çalışmak veya öğrenim görmek üzere ya da özel sebeplerle altı aydan uzun süreyle ikamet etmek üzere gelecek yabancıların, ÇHC Büyükelçiliği tarafından tasdiklenmiş bir sağlık belgesi ibraz etmeleri istenmektedir. İstenebilecek diğer belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi için ÇHC’nin Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçilmesi uygun olacaktır. 16 yaş ve üzerindeki tüm yabancıların pasaportlarını daima yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Polis tarafından, özellikle büyük sportif, kültürel veya siyasi etkinlikler sırasında sık sık pasaport kontrolü yapılabilmektedir. Pasaportunu ibraz edemeyen ve durumunu açıklayamayan yabancılar para cezasına çarptırılabilir, hatta gözaltına alınmaları sözkonusu olabilir. Pasaportunu yanında taşımak istemeyen vatandaşlarımızın yanlarında fotokopisini bulundurmaları ve pasaportlarını otelde güvenlikli kasada muhafaza etmeleri mümkündür.

Türkiye’de Çin Vatandaşına Oturma İzni

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’de kısa dönem ikamet izni başvurusu yapabilirler. Türkiye’de oturma izni almak isteyen Çinliler göç idaresi web sitesinden online randevu almalıdır. Alınan randevu sonrasında randevu tarihinde göç idaresine şahsen gitmeniz gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyetinde İkamet İzni Nasıl Alınır?

Çinlilerin oturma izni evrak listesi

  • Oturma izni başvuru formu
  • 4 adet fotoğraf
  • Pasaport aslı ve fotokopisi
  • Kira kontratı veya taahhütname (noter tasdikli) 
  • Kart aidatı makbuzu (Vergi numarası alınarak vergi dairesine yatırılır)
  • Harçlar (Vergi numarası ile Vergi dairesinden yatırılır)
  • Yabancılar için sağlık sigortası veya Genel Sağlık sigortası SGK 

Çin Vatandaşına Çalışma İzni

Çin vatandaşı Türkiye’de ikamet izni alarak çalışma izni yapabilirler. İkamet izni olan Çin vatandaşlarına uygun bir iş olursa burada çalışma başvurusu yapılabilir. Çalışma izni için ikamet izni olması gereklidir.